Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1.5kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Raporti TRONDITËS: Kryebashkiaku i njohur akuzohet se ka fshehur 10 mijë VDEKJE nga Covid-19 në azile, që të mos dalë keq qeveria

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4f2f867add965571c9f7b8030dc51520

Guvernatori Andrew M. Cuomo dhe ndihmësit e tij të lartë po përballen me akuza të reja se kishin fshehur numrin e të vdekurve nga koronavirusi në shtëpitë e të moshuarve, pas akuzave që ata nuk i deklaruan të dhënat e sakta, në përpjekje për të parandaluar hetimet e mundshme në mënyrë që të mos dalë keq qeveria.

Zbulimet e fundit erdhën pas komenteve private nga ndihmësja e lartë e guvernatorit, Melissa DeRosa, dhe një seri raportesh dhe urdhrash gjyqësorë që kanë dyfishuar numrin zyrtar të vdekjeve në shtëpitë e të moshuarve në dy javët e fundit, raporton NYT.

merlin_183630537_f3e7a6f9-8250-4bfd-865a-bce475bce5fd-superJumbo.jpg

Cuomo, një demokrat i mandatit të tretë, po pwrpiqet të përmbajë pasojat politike, pasi ligjvënësit e të dy partive bëjnë thirrje për censurë, përfshirë heqjen emergjente të kompetencave të tij si guvernator gjatë hetimeve dhe dorëheqjen e Znj. DeRosa dhe zyrtarëve të tjerë të lartë.

Në një bisedë të raportuar për herë të parë nga New York Post , znj. DeRosa i tha një grupi ligjvënësish të lartë të mërkurën gjatë një telefonate për të adresuar situatën e shtëpisë së pleqve se “në thelb, ne ngrimë”, pasi u pyetën verën e kaluar për informacion nga Departamenti i Drejtësisë i administratës Trump.

Në atë kohë, zyra e guvernatorit po përballej njëkohësisht me kërkesa nga Legjislatura e Shtetit për informacion të ngjashëm. Lajmi për komentet e znj. DeRosa ndezi një mori denoncimesh të zemëruara, duke përfshirë edhe demokratët e tjerë të Z. Cuomo.

“Kjo është një tradhti e besimit të publikut,” Senator State Andrew Gounardes, një demokrat nga Brooklyn, tha në Twitter . “Duhet të ketë përgjegjësi të plotë për atë që ka ndodhur.”

Dënimi ishte edhe më i fortë nga Republikanët, të cilët kanë kapur në performancën e Z. Cuomo në shtëpitë e të moshuarve, si provë e dyfishimit apo edhe e kriminalitetit, ku më shumë se 10.000 banorë të Nju Jorkut kanë vdekur gjatë pandemisë, por shteti ndaloi lëshimin e të dhënave të plota.

Herët të Premten, Znj. DeRosa, zyrtarja më e lartë e pazgjedhur në shtet, u përpoq të sqaronte kontekstin për vërejtjet e saj, duke thënë se ajo po përpiqej të shpjegonte se “ne kishim nevojë të lëmë përkohësisht mënjanë kërkesën e Legjislaturës për t’u marrë më parë me kërkesën federale”.

Ajo shtoi se administrata ishte “gjithëpërfshirëse dhe transparente në përgjigjet tona ndaj DD, dhe më pas iu desh të përqendronte menjëherë burimet tona në valën e dytë dhe përhapjen e vaksinave”.

“Siç thashë në një thirrje me ligjvënësit, ne nuk mund ta plotësonim kërkesën e tyre aq shpejt sa dikush do të donte,” tha ajo.

Një raporti detyroi departamentin e shëndetit të shtetit për të bërë publike më shumë se 3,800 vdekje të pa raportuara më parë të banorëve që vdiqën jashtë një institucioni dhe nuk ishin përfshirë në llogarinë zyrtare të shtëpisë së pleqve.

Që nga ajo kohë, numri i vdekjeve të lidhura me shtëpitë e pleqve të Nju Jorkut dhe objektet e kujdesit afatgjatë është rritur vetëm, në rreth 15,000 vdekje të konfirmuara dhe të supozuara , nga 12,743 në fund të janarit, nga kjo javë.

Administrata lëshoi ​​shifrat e fundit si rezultat i një urdhri gjykate pas një beteje gjashtë-mujore midis administratës Cuomo dhe Empire Center.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img