Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Raporti: Rrjetet mafioze të Ballkanit Perëndimor, aktorë kryesorë në tregun e drogës së BE-së

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rrjetet kriminale në Ballkanin Perëndimor janë bërë tashmë aktorë kryesorë të tregut të drogës në rajon dhe Bashkimin Europian, sipas një raporti të Agjencisë Europiane për Monitorimin e Drogës (EMCDDA).

Sipas raportit, pozicioni strategjik gjeografik i vendeve si Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Serbia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Kosova, kombinuar me kërkesën e lartë për drogë, veçanërisht në Bashkimin Evropian dhe Turqi, kanë përshpejtuar operacionet e grupeve kriminale.

“Disa vende të BE-së janë të vendosura në rrugë trafikimi që kalojnë përmes Ballkanit Perëndimor përpara se të rihyjnë në BE. Kjo do të thotë se flukset e trafikimit mund të jenë komplekse”, thotë agjencia e BE-së në raportin, i cili është pjesë e një studimi më të madh rajonal të kryer midis 2019 dhe 2022.

Diaspora të konsiderueshme nga rajoni në BE ofrojnë gjithashtu një grup individësh që mund të shfrytëzohen ose rekrutohen në këto rrjete, thuhet në raport.

EMCDDA raportoi për praninë operacionale të grupeve të Ballkanit Perëndimor në Belgjikë dhe Holandë, ku portet e Antëerpen dhe Roterdam janë të rëndësishme për shpërndarjen dhe importimin e drogës në BE.

Gjermania, Italia, Spanja, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar janë gjithashtu vende të rëndësishme grupet në tregjet e kokainës, heroinës dhe kanabisit në Evropë, tha EMCDDA.

Këto rrjete të ngjashme me mafiozët kanë adaptuar edhe teknologjinë më të fundit të disponueshme për të përmirësuar efikasitetin e prodhimit të drogës, trafikimit dhe pastrimit të parave, thuhet në raport, transmeton newsbomb.al.

Kjo përfshin pajisje komplekse për kultivim në ambiente të brendshme, drone ose përdorimin e kriptomonedhave dhe komunikimeve të koduara.

Si Ballkani Perëndimor ashtu edhe vendet e BE-së shërbejnë si strehë për kriminelët që fshihen nga grupet kriminale rivale ose nga zbatimi i ligjit.

“Anëtarët e rrjeteve kriminale italiane dhe turke raportohet se i shmangen drejtësisë duke u vendosur në Ballkanin Perëndimor, ndërsa organizatat kriminale ruse mendohet se janë të përfshira në aktivitete të pastrimit të parave përgjatë vijës bregdetare të rajonit”, tha EMCDDA.

Më shumë


spot_img
spot_img