Tirana
clear sky
38.5 ° C
38.5 °
38.5 °
19 %
4.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Raporti i qeverisë hollandeze: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut cilësohen vende të sigurta, qytetarëve u respektohen të drejtat dhe liritë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Raporti i fundit i Drejtorisë së Përgjithshme për Migracionin në Hollandë i cilëson Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi si shtete të sigurta të origjinës. Në raport thuhet se qytetarëve të këtyre shteteve u respektohen të drejtat dhe liritë.

Por e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Algjerinë, që në këtë raport cilësohet si një vend jo i sigurt, për shkak se respektimi i të drejtave të njeriut ka ardhur duke u ulur. Sipas këtij raporti, janë gjetur më shumë të dhëna që tregojnë se jeta e qytetarëve në Algjeri

Raporti i Drejtorisë së Emigracionit në Hollandë:

Nga rivlerësimet rrjedh se unë do të vazhdoj të caktoj Shqipërinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut si vende të sigurta të origjinës.

Në lidhje me Algjerinë, unë vij në përfundimin se ky vend nuk mund të konsiderohet më si një vend i sigurt i origjinës në bazë të Direktivës së Procedurave. Që nga rivlerësimi i Algjerisë në Shtator 2020, raporte të reja kanë dalë nga burime të ndryshme autoritare, duke treguar se situata në Algjeri është përkeqësuar në disa aspekte. Kjo kryesisht ka të bëjë me fushat e lirisë së shprehjes dhe lirisë së asociimit, por ka gjithashtu raporte për akuza në rritje për tortura në stacionet e policisë dhe nga Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë Kombëtare. Kjo ndodh përkundër sfondit që një rënie u shënua gjithashtu në 2019, siç thuhet në letrën drejtuar Parlamentit të Shtatorit 2020.

Nga burimet që janë bërë të njohura që nga shtatori i vitit 2020 del se zbatimi i ligjeve dhe rregulloreve dhe respektimi i të drejtave dhe lirive, siç përshkruhet në Direktivën e Procedurave si kriter për vlerësimin si një ‘vend i sigurt i origjinës’, është në praktikë në ka ardhur nën presion në rritje. Për më tepër, duket se këto shkelje nuk mund të ngrihen mjaftueshëm për diskutim para një gjykate të pavarur, kështu që nuk mund të argumentohet se, në përgjithësi, ekziston një sistem i mjeteve juridike efektive kundër shkeljeve të të drejtave dhe lirive të lartpërmendura. Situata e përgjithshme në Algjeri ka arritur në një nivel në të cilin nuk mund të thuhet më se kërkesat e përcaktuara nga Direktiva e Procedurave për përcaktimin e një vendi si një vend të sigurt të origjinës janë ende të plotësuara.

Duhet gjithashtu të theksohet se heqja e Algjerisë nga lista e vendeve të sigurta të origjinës nuk është rezultat i faktit që më shumë burime janë përdorur në këtë rivlerësim, por i faktit që më shumë informacion është bërë i disponueshëm që nga rivlerësimi i mëparshëm. Vendimtar për këtë përfundim janë, në fund të fundit, raportet e Freedom House, të cilat ishin gjithashtu të përfshira në rivlerësime përpara vendimit të Departamentit në fjalë.

Më shumë

spot_img
spot_img