Tirana
clear sky
13 ° C
13 °
13 °
88 %
1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
20 °
Enj
18 °
Pre
20 °
E hënë, 10 Maj, 2021
spot_img

Raporti i OSBE, Shalsi: PD të vijë të bëjmë Reformën Zgjedhore, por sa herë merret një vednim për vendin, ata dalin në protesta

spot_img

Lajme të ngjashëm

6f49ce25f882442c53ea1aedbf6b9b67

Ministri Eduard Shalsi duke komentuar raportin final të OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit, ka thënë se opozita duhet të shkojë në komisionin për Reformën Zgjedhore dhe të adresojnë së bashku problemet e raportit.

‘Nëse do duan realisht të adresojnë problemet zgjedhore dhe do të ishte naivitet të besoj që në Shqipëri ka zgjedhje pa probleme, ka probleme dhe ne jemi koshientë që duhen korrektuar. Problemet nuk mund të adresohen me fjalë, por me vepra. Ajo që ky raport sikundër e thotë që është në vijim të raporteve të mëparshme përcakton qartë se ku duhet ndërhyrë në kod zgjedhor për të pasur zgjedhje më të mira. Bëhet thirrje për dialog dhe për të biseduar për ndryshimet. Ngritëm një komision, të cilën nuk e morën parasysh dhe nuk kontribuan për ato që i konsiderojnë probleme dhe shqetësime të tyre’, u shpreh ministri, i ftuar në Abc Neës.

Më tej, Eduard Shalsi shtoi se opozita sa herë merret një vendim i rëndësishëm për vendin, duke sjellë në bisedë negociatat, ata nisin protestat.

‘Nuk habitesh që asnjë mësim nuk kanë nxjerrë nga gjithçka ka ngjarë në këto muaj. Ajo që të vjen keq është se mesa duket nuk kanë kuptuar se në ç’qorrsokak hyjnë përpara zgjedhjeve dhe po vazhdojnë. Në momentet kur do merret një vendim për negociatat PD dhe opozita bëjnë gjuhën më agresive dhe protestat të cilat mesa i kuptova do fillojnë nga mesi i Tetorit. Nuk janë zgjedhjet që ne do donim të ishin. Do donim një kundërshtar përballë, do donim një garë të vërtetë, por nuk është qeveria përgjegjëse për atë që ndodhi sepse zgjodhën të mos merrnin pjesë’, tha ai.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img