Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
2.1kmh
40 %
Mar
25 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Raporti i OBSH: 15 milionë njerëz vdiqën nga Covid, u raportuan zyrtarisht vetë 5.7 milionë! Shumë nuk shkuan fare në spitale

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pandemia e Covid ka shkaktuar vdekjen e afro 15 milionë njerëzve në mbarë botën, vlerëson Organizata Botërore e Shëndetësisë. Kjo është 13% më shumë vdekje sesa pritej normalisht gjatë dy viteve.

OBSH beson se shumë vende nuk numëruan numrin e të vdekurve nga Covid, duke raportuar vetëm 5.4 milionë. Në Indi kishte 4.7 milionë vdekje nga Covid, thotë raporti, pothuajse një e treta e vdekjeve në nivel global.

albsig

Qeveria indiane ka vënë në dyshim vlerësimin, duke thënë se ka “shqetësime” për metodologjinë, por studime të tjera kanë arritur në përfundime të ngjashme në lidhje me shkallën e vdekjeve në vend.

Metoda e përdorur nga OBSH quhet vdekje e tepërt – më shumë njerëz vdiqën sesa do të pritej normalisht bazuar në vdekshmërinë në të njëjtën zonë përpara se të godiste pandemia.

Këto llogaritje marrin gjithashtu parasysh vdekjet që nuk ishin drejtpërdrejt për shkak të Covid-it, por përkundrazi të shkaktuara nga efektet e tij të dëmshme, si njerëzit që nuk mund të hynin në spitale për kujdesin që u duhej.

Raporti i OBSH gjithashtu llogarit mbajtjen e dobët të të dhënave në disa rajone dhe testime të rralla në fillim të krizës. Por OBSH tha se shumica e 9.5 milionë vdekjeve shtesë që shihen mbi 5.4 milionë vdekjet e raportuara nga Covid mendohej se ishin vdekje të drejtpërdrejta të shkaktuara nga virusi, sesa vdekje indirekte.

Krahas Indisë, vendet me numrin më të madh të vdekjeve të tepërta përfshijnë Rusinë, Indonezinë, SHBA-në, Brazilin, Meksikën dhe Perunë, sugjerojnë shifrat e OBSH-së. Shifrat për Rusinë janë tre herë e gjysmë më shumë se vdekjet e regjistruara në vend.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img