Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Raporti i KE-së, reagon Soreca: Shqipëria vazhdon të përmbushë kushtet për hapjen e negociatave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Këtë të martë Komisioni Evropian miratoi Paketën e tij të Zgjerimit për vitin 2021, duke siguruar një vlerësim të detajuar të gjendjes dhe përparimit të bërë nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia në rrugët e tyre përkatëse drejt BE-së.

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për të hyrë në BE, gjatë prezantimit të paketës së zgjerimit nga Parlamenti Evropian.

Në lidhje me këtë raport ka reaguar edhe ambasadori i BE-së në vendin tonë Luigi Soreca, i cili përmes një postimi në “Twitter”, ka rikthesuar dhe njëherë faktin që vendi ynë po përmbush kushtet e hapjes të negociatave.

“Paketa e Zgjerimit. Shqipëria vazhdon të përmbushë kushtet për hapjen e negociatave. Është vendimtare tani që të bien dakort që IGC e parë të mbahet sa më shpejt të jetë e mundur dhe para fundit të këtij viti”, shkruan ambasadori.

I njëjti status është ripostuar dhe nga ambasadorja amerikane, Yuri Kim, në llogarinë e saj duke pohuar kështu dhe njëherë deklaratën e Sorecës.

Më shumë
spot_img
spot_img