Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Raporti i fundit i MONEYVAL: Shqipëria progres në luftën kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit

spot_img

Lajme të ngjashëm

360bc572b0cf5ab7c38563029a03c6e7

Moneyval, ka publikuar një raport të fundit sipas të cilit Shqipëria ka bërë progres në luftën kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit.

Moneyval, Komiteti i Ekspertëve për Vlerësimin e Masave kundër Pastrimit të Parave dhe Financimin e Terrorizmit me seli në Strasburg, ka vlerësuar se Shqipëria ka bërë hapa përparues në luftën e saj për pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit por do të vazhdojë të mbetet nën mbikqyrje, që do të thotë se ajo do të vazhdojë të raportojë përsëri për përparimin e mëtejshëm në kuadër të forcimit për zbatimin e masave.

Pas miratimit të raportit të vlerësimit të ndërsjellë, i cili vlerësoi efektivitetin e masave të pastrimit të parave në Shqipëri dhe financimin e antiterrorit (AML / CFT) dhe pajtueshmërinë e tyre me Rekomandimet nga Task Forca e Veprimit Financiar (FATF), Shqipëria u vendos në një pozicion më të mirë.

Në përputhje me rregullat e procedurës së MONEYVAL, vendi ka raportuar përparimin që ka bërë për të forcuar kornizën e tij kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit AML / CFT.

MONEYVAL gjithashtu ka ekzaminuar zbatimin e kërkesave të reja në lidhje me rekomandimet e FATF të cilat kanë ndryshuar që nga miratimi i raportit të vlerësimit të ndërsjellë (veçanërisht, Rekomandimet 2, 18 dhe 21).

Rekomandimi 18 (kontrollet e brendshme dhe degët degët e huaja) tani vlerësohen si “kryesisht të pajtueshme” dhe Rekomandimi 21 (ndërhyrja dhe konfidencialiteti) është rivlerësuar si “në përputhje”. Vlerësimi i Rekomandimit 2 (bashkëpunimi dhe bashkërendimi kombëtar, u vlerësua gjithashtu si “kryesisht në përputhje”) mbetet i pandryshuar.

Shqipëria tani është “thuajse OK” në pesë nga 40 rekomandimet e FATF dhe “mëse në rregull” me 28 prej tyre.

Mbetet “pjesërisht në rregull” për pesë të tjera dhe “jo në rregull” në njërën nga 40 rekomandimet e FATF.

Më shumë

spot_img