Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Raporti i “FATF”: Shqipëria në ‘listën gri’ për paratë e pista, krah Kamboxhias, Sirisë, Pakistanit dhe Ugandës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria është pjesë e “listës gri” sipas raportit të Task Forcës së Veprimit Financiar (FATF) sa i përket masave kundër pastrimit të parave dhe financimit të terroristëve.

Task Forca e Veprimit Financiar është një grup ndërqeveritar i krijuar nga samiti i G7 në 1989 me qëllim zhvillimin e politikave dhe standardeve për të luftuar pastrimin e parave, dhe prej 2001, edhe financimin e terrorizmit.

FATF ka 39 anëtarë të përhershëm, nëntë grupe rajonale kundër pastrimit të parave si anëtare të asociuar (për shembull, Grupi i Azisë / Paqësori për Pastrimin e Parave) dhe 30 vende të tjera dhe organizata ndërkombëtare si anëtarë vëzhgues.

Vendet në listën gri janë “juridiksione të tjera të monitoruara”, ose ato ku pastrimi i parave dhe / ose financimi i terrorizmit janë ende shqetësim, por ku qeveritë po bëjnë disa përpjekje për t’u përputhur me standardet globale.

Përveç listës gri, FATF cakton edhe listën e bardhë dhe të zezë.

Shqipëria renditet në listën gri (nga 25 qershori) së bashku me Barbadosin, Botsvana, Kamboxhian, Xhamajkën, Haitin, Maltën, Mauritius, Myanmarin, Nikaraguan, Pakistanin, Panamanë, Sudanin e Jugut, Sirinë, Ugandën, Jemenin dhe Zimbabvenë.

Më shumë

spot_img
spot_img