Tirana
broken clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1kmh
75 %
Hën
10 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
9 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

RAPORTI i BE për Shqipërinë/ Ja çfarë thuhet për ‘ambientin politik’, si e sheh Komisioni Evropian marrëveshjen e 5 qershorit (Pjesë nga raporti)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2db42e25a00286c5eeb14d4587dc3efc

Sot është publikuar raporti i Komisionit Evropian për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit duke përfshirë edhe Turqinë.

Pritej që ky raport të vendoste pikat mbi “I” për qeverinë “Rama” e sidomos pas ngjarjeve të fundit. Por në raport jepet një panoramë e gjendjes politike në vend.

Madje raporti e konsideron PD opozitën jashtëparlamentare dhe thotë se palët arritën të binin dakord për Kodin Zgjedhor, me marrëveshjen e 5 qershorit.

Ja se çfarë thuhet në pjesën politike të raportit që do të jepet nesër zyrtarisht edhe nga komisioneri për zgjerimin që mbërrin në Tiranë.

Pjesa politike në raport

Ambienti politik në Shqipëri vazhdon të jetë në polarizim të tejskajshëm. Aktivitetet parlamentare janë të ndikuara nga opozita që hoqi dorë nga mandatet e veta. Vazhdimësia institucionale u sigurua nëpërmjet mbushjes graduale të vendeve në parlament. Në fund të periudhës raportuese, Parlamenti kishte 122 nga 140 anëtare. Opozita vendosi të bojkotojë në 30 qershor 2019 edhe zgjedhjet vendore. Ato u mbajtën, edhe pse Presidenti vendosi që të shtyheshin për në tetor. Parlamenti filloi një procedurë impeachement për presidentin që u finalizua në fund të korrikut 2020. Komiteti ad-hoc I parlamentit konkludoi që kur presidenti kaloi kompetencat kushtetuese, dhunimi nuk justifikonte shkarkimin e tij.

Kjo ngecje e bashkëpunimit politik pa një dritë jeshile në janar 2020 kur maxhoranca qeverisëse dhe opozita parlamentare dhe jashtëparlamentare arritën në një marrëveshje të ndërmarrin hapat e reformës elektorale, duke vendosur një Këshill Politik, për të përmbushur bisedimet teknike dhe politike dhe për të implementuar rekomandimet e OSBE/ODIHR duke siguruar financim transparent për partitë politike dhe fushatat elektorale. Në 5 qershor 2020, Këshilli Politik arriti një marrëveshje për të arritur tek një administratë e depolitizuar zgjedhore, në linjë me rekomandimin e OSBE/ODIHR. Partitë ranë dakord gjithashtu që të paraqesin identifikimin elektronik për të gjithë votuesit, për të ristrukturuar Komisionin Qedror të Zgjedhjeve dhe për një Kolegj electoral që do të përbëhej nga gjyqtarë që e kanë kaluar vetingun.

Amendamentet e kodit elektoral u  miratua në parlament në 23 korrik 2020, në përputhje me 5 qershorin. Në vazhdim, parlamenti adoptoi disa amendime të kushtetutës në 30 korrik por pa arritur në një kompromis përpara se parlamentit të votonte për to në 5 tetor. Pavarësisht disa gjerave positive të arritura në marrëveshjen e 5 qershorit, dialogu politik në vend duhet të përmirësohet, në vecanti në reformën elektorale dhe implementimin e saj.

Në 9 qeshor 2020 qeveria prezantoi një plan aksioni në komitetin e Integrimit evropiane për të adresuar kushtet dhe prioritetet e vendosura në mars 2020 nga konkluzionet e Këshillit për Shqipërinë. Në 6 maj 2020, qeveria emëroi një shef negociator dhe një ekip negociator për BE.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img