Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Ramush Haradinaj publikon foton e veçantë dhe kujton të vëllanë e vrarë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka publikuar paraditen e sotme një foto me të vëllain e vrarë, Enver Haradinajn, i cili u qëllua për vdekje në 15 prill 2006.

“Enver vëlla, shumë shqiptarë të mirë, pas luftës u ndanë padrejtësisht nga ne. Na mungon shumë!”, shkruan ai dhe ndan foton e mëposhtme.

Ramush dhe Enver Haradinaj

Vrasja e Enver Haradinaj, 15 prill 2006

Pesë javë pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër dhe u transferua në burg në Hagë, vëllai i tij Enver u vra. Në orën 15.00 pasditen e së premtes, datë 15 prill 2005, Enveri po udhëtonte nga shtëpia e prindërve të tij në Gllogjan për në qytetin e Pejës, i shoqëruar nga një mik. Sipas mikut të tij, një Audi i kuq 80 kaloi pranë automjetit të Enverit, në afërsi të fshatit Rausic, dhe një nga pasagjerët qëlloi disa herë.

Enveri u plagos për vdekje dhe vdiq pak më vonë atë pasdite. Ai ishte 25 vjeç. Kishte qenë luftëtar i UÇK-së në luftën e 1998-1999, gjatë së cilës ai pësoi një plagë të rëndë në këmbë që i shkaktoi atij një problem të konsiderueshëm në pjesën tjetër të jetës së tij, të shkurtër.

Haradinajt iu dha lirim i përkohshëm për t’u kthyer në Kosovë për të marrë pjesë në funeralin e Enverit, i cili u zhvillua të dielën e 17 prillit. Mbështetësit e tij organizuan një avion privat për ta transportuar atë në Kosovë. Ai u prit në aeroport nga e gjithë qeveria, e drejtuar nga Bajram Kosumi që kishte pasuar atë si kryeminister. Përshëndetjet formale nuk zgjatën më shumë se disa sekonda dhe pastaj të gjithë u grumbulluan në një karvan të gjatë policie, ushtarie e makinash private, të cilat nxitonin drejt fshatit Gllogjan.

Më shumë se njëqind mijë njerëz nga mbarë Kosova u mblodhën në Gllogjan në funeralin e Enver Haradinajt. Atë pasdite, rrjeti i tre rrugëve të vogla në trekëndëshin e formuar nga qytetet e Pejës, Klinës dhe Deçanit ishte jashtë funksionimi, në pamundësi për të përballuar trafikun e madh. Dhjetra mijëra njerëz braktisën automjetet e tyre dhe ecën 20 ose më shumë kilometra për të qenë të pranishëm në varrim.

Gjendja e zymtë shoqërohej me re të zeza që kërcënonin për shi gjatë gjithë pasdites. Enveri u varros së bashku me dy vëllezërit e tij të cilët gjithashtu kishin vdekur në një mënyrë të dhunshme: Luani në një pritë serbe në maj të vitit 1997 në moshën 24-vjeçare dhe Shkëlzeni, i cili ishte 29 vjeç kur u vra në një përballje me forcat paraushtarake serbe në prill të vitit 1999.

Më shumë
spot_img
spot_img