Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
90 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Rama viziton xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut në Kajro: Shqiptari që admirohet sot e gjjthë ditën si babai i shtetit modern egjiptian

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës zyrtare në Egjipt ka vizituar edhe xhaminë e varrin e Muhamed Aliut, për të cilin thotë se është shqiptari që admirohet si babai i shtetit modern egjiptian.

Rama u shoqërua nga homologu i tij Moustafa Madbouly, i cili i shpjegoi Ramës modelin mbi të cilin ishte ngritur xhamia.

“Njihet si fortesa e Muhamed Aliut. Ai ishte shqiptar dhe e konsiderojmë themeluesin e Egjiptit të ri. Xhamia është ndërtuar në kujtim të Osman Pashës, djalit të tij. Xhamia është me të njëjtin stil me atë të xhamive otomane. Arkitetkti i kësaj xhamie është nga Stambolli. Ky ndërtim është një shkëmbim influencash nga Turqia në kohën otomane. Xhamia është një pikë reference e Kajros. Kemi deri në 5 mijë tursitë në ditë”, tha kryeministri egjiptian.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img