Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

Rama uron ambasadorët për festat e fundvitit, mesazh për BE-në: Kemi gjithçka na duhet për të marrë dritën jeshile, koha kalon dhe frustrimi i shqiptarëve rritet

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama në darkën e zhvilluar mbrëmjen e djeshme me ambasadorët e huaj të akredituar në Tiranë, ku të prnaishëm ishin edhe ministrat e qeverisë, ka uruar Trupin diplomatik për festat e fundvitit, por nuk ka harruar të japë edhe një mesazh për BE-në.

Ai u shpreh se Shqipëria ka gjithçka që i duhet për të marrë dritën jeshile për hapjen e negociatave, por ende nuk ka ansjë shenjë, ndërsa shtoi se me kalimin e kohës, edhe frustrimi i shqiptarëve po rritet.

“Një vit tjetër po i afrohet fundit dhe jam këtu për të kremtuar mbërritjen e vitit 2022 dhe ripërtërirë angazhimin tonë ndaj miqësisë ndërkombëtare. Jam shumë krenar për shumë gjëra që ky shtet mishëron dhe për shumë gjëra që ne kemi bërë deri më tani, sidomos së fundmi, përgjatë 2 viteve të vështira, kur me ndihmën tuaj luftuam kudër pasojave të tërmetit dhe nuk bëmë mbrapa kur u përballëm me pandeminë. Lejomëni t’ju them se pavarësisht vështirësive të vazhdueshme, jam besimplotë se më shumë do të bëhet në vitet që vijnë. Viti që vjen është kyç për Shqipërin, teksa përgatitet të zërë vendin e saj në Janar si një anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, një institucion që më misrë se kushdo tjëter mishëron frymën e bashkëpunimit dghe përgjegjësisë.

Është një mundësi historike për Shqipërinë, një vend i shenjuar ende nga dekada izolimi, armiqësie kundrejt kombesh të tjera, të të bërit gjëra nga deliti. Fakti që tahsmë jemi në gjendje të bashkëngjitemi me vende të tjera që nuk i shohim si armiq por si aleatë për të ndërtuar një botë më të mirë, tregon sesa kemi rrugëtuar.

Kjo mundësi historike vjen në një kohë sfiduese për të gjitha vendet tuaja, jo vetëm për Shqipërinë, por për Ballkanin dhe Europën e botën. Është një kohë jo e lejhë dhe sfidat me të cilat përballemi ndonjëherë duken më të mëdha sesa mund të përballojmë. Ndërkohë që merremi me një krizë dhe një krizë tjetër na del përballë, bëhet themelore të mos e lëmë gjendjen e emergjencës të pushtojnë mendjet tona. Është jetike të mos tërhiqemi në izolim. Shqipëria e di shumë mirë se kush është kostoja e izolimit. Asnjë vend nuk e menaxhon dot vetëm një situatë si kjo.  Jemi të gjithë rishtarë përpara këtyre sfidave dhe mund të mësojmë nga sukseset dhe dështimet. Pasojat, siç kemi mësuar janë emergjente, pasojat zgjasin në kohë. Por ndërkohë që përballemi me këto armiq të padukshëm nuk duhet të bëhemi të padukshëm për njëri tjetrin.

Duhet të sigurohemi të mos sakrifikojmë të drejtat por të tregojmë atë që predikojmë. Të qeverisësh një vend të vogël është më e vështirë. Në botën në të cilën jetojmë, të drejtosh vende të mëdha do të thotë të drejtosh njerëzimi. Është thelbësore që vendet e mëdha të kenë një këndvështrim të gjerë. Është thelbësore që vendet e mëdha të mos zvogëlohen në zemra dhe mendje me burimet që iu duhen për t’ia dalë. Një famëkeq dikur tha në fund të vitit: Ky vit ka qenë më i vështirë, por më i lehtë se ai që do vijë. Nuk do e them se kush ishte ai shqiptar. Ai ishte mjeshtër i izolimit. Nuk është çështje vitesh më të lehta apo më të vështira por qeveri të përgjegjshme apo të papërgjegjshme. Ajo që bëjmë tani dhe si japim dhe marrim dhe njëri tjetrin do të përcaktojnë vitet që do të vijnë. Jemi këtu të kremtojmë dhe dëshira ime për vitin e ri është të bashkëpunojmë në radhë të parë si njerëz.

Mandati i tretë nuk më bëri të pamposhtur por më të përulur. Fitorja ishte e ëmbël dhe e hidhur. Ndjeva se nuk kishim bërë mjaftueshëm dhe kundërshtari ende nuk shihet. Pas një fitore që më përndjek më shumë pafuqia e pushtet për të ecur më shpejt për modernizuar një shtet që humbi shumë nga diktatura, ndihem i sekëlldisur.  Le të marrim BE-në. Kemi gjithçka që duhej për të na dhënë dritën jeshile por nuk e kemi marrë. Ky është një fakt por ne do të vazhdojmë të bëjmë Shqipërinë më mirë. Koha kalon dhe frustrimi i shqiptarëve rritet. Bëmë çdo gjë që duhej për reformën në drejtësi. Duke u përballur me kundërshti edhe brenda koalicionit tonë. Duhet kohë dhe shumë kohë se sa koha që fluturon për njerëzit e këtij vendi që kanë pritur pafund për të jetuar në një vend ku kushdo është i barabartë para ligjit.  Të marrim luftën kundër korrupsionit. Kërkon reforma, dhe i kemi ndërmarrë të gjitha. Po punojmë pa pushim. Kërkon një sistem drejtësie të pavarur. ndërkohë që ajo që mund të bëjmë tani për tani. është të shfrytëzojmë digjitalizimin që i bën vendet të kapërcejnë.

Por kjo nuk është e mundur që të lehtësohen njerëzit. Le të marrim modernizimin e të gjithë sektorëve. Kemi bërë aq shumë në tetë vite sa është bërë në dekada. Qeveria është e dënuar të krahasohet me Bashkimin Europian. Le të marrim pabarazinë sociale. Kemi bërë shumë por mbetet ende për t’u bërë. Ky është fundi i një tjetër viti kur mund ta bëja këtë rrëfim. Jam i vendosur të jap gjithçka nga vetja. Në ditët që do vijnë do paraqesim një nismë të re për bashkëvepruar mes qeverisë dhe njerëzve. Këto janë kohë sfiduese dhe duhet të punojmë bashkë si prindër, vëllezër dhe motra, si njerëz që duam më të mirë për vendin tonë që jemi të bekuar ta quajmë shtëpi. E ardhmja krijohet edhe përmes vullnetit për të dëgjuar më shumë njëri tjetrin. Me kalimin e kohës mund të ndihmojmë me vendimet. Më lini ta përmbyll me urimin për vitin e ri që të dëgjojmë më shumë njëri tjetrin. Jeta shkon shumë shpejt për ta cilësuar njëri tjetrin si armiq”, tha Rama ndër të tjera.

Më shumë