Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Rama “thumbon” Ivanov: Shqiptarët fryt i emancipimit, jo i dyfekut të përçarjes

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“Në mars 1912, 105 vjet më parë, banda muzikore shqiptare në Shkup i linte trashëgim historisë dhe mendjeve të ndriçuara, nëpërmjet kësaj fotoje të Marubit, mesazhin gjithmonë të vlefshëm, se identiteti i vërtetë i shqiptarëve etnikë është frut i luftës për emancipim kulturor, arsimor dhe gjuhësor dhe jo i dyfekut të përçarjes apo mbisundimit mbi tjetrin. Megjithëse në distancë të barabartë mes Perëndimit dhe Lindjes, kjo është një nga vetitë që na bën parësisht europianë, të besës, paqedashës, shtetformues dhe universalistë kudo ku jemi autoktonë ????”, citohet në reagimin e Ramës.

Ndërkohë, më 7 mars, një ngjarje e paprecedentë ndodhi në Manastir të Maqedonisë, ku disa huliganë sulmuan dhe tentuan të digjnin Muzeun e Alfabetit shqip.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img