Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Rama telefonatë me Rishi Sunak, në fokus të bisedës emigracioni i shqiptarëve, ja për çfarë ranë dakort

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij britanik, Rishi Sunak.

Mësohet se dy kryeministrat kanë rënë dakort për nevojën për të rritur bashkëpunimin për të trajtuar emigracionin e palijgshëm dhe krimin e organizuar.

Gjithashtu, të dy liderët vlerësuan marrëdhënien e ngushtë afatgjatë mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë dhe u angazhuan për të forcuar bashkëpunimin sa i takon tregtisë, investimeve dhe mbrojtjes, përfshirë edhe sigurinë kibernetike.

“Të dy liderët ranë dakord se duhej bërë më shumë për të trajtuar emigracionin e paligjshëm dhe për të trajtuar së bashku krimin e organizuar,” tha zëdhënësi i kryeministrit britanik pas telefonatës së Sunak dhe Ramës.

“Ata diskutuan planet për të rritur bashkëpunimin për të adresuar sfidat e përbashkëta, duke përfshirë mbylljen e zbrazëtirave që po parandalojnë kthimin e shpejtë të azilkërkuesve të dështuar”, shtoi më tej ai.

 

Më shumë


spot_img

spot_img