Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
5.7kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
8 °
Sht
8 °
Die
8 °
Hën
8 °
E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Rama takim në Vjenë me zv.Sekretarin e Shtetit të SHBA, reagon Yuri Kim: Falenderojmë kreun e OSBE dhe i bëjmë thirrje Bjellorusisë të pranojë ofertën e tij për dialog

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3651fad09c0191420302c49fb270c4da

Ditën e sotme kryeministri i Shqipërisë dhe njëherazi kreu i OSBE-së Edi Rama ka takuar në Vjenë zëvendës Sekretarin e shtetit të SHBA-ve Stephen Biegun.

Takimi i tyre vjen një ditë para mbledhjes së Këshillit Special të OSBE-së për krizën në Bjellorusi, që do të zhvillohet nesër po në Vjenë.

Ndërkohë për këtë takim ka reaguar edhe ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, e cila falenderon Ramën për iniciativën dhe i bën thirrje presidentit bjellorus Lukashenko të pranojë ofertën e Ramës për dialog të hapur dhe konstruktiv.

“Zëvendës Sekretari Biegun u takua me kreun e OSBE, Edi Ramën. Falenderojmë kreun e OSBE për iniciativën e tij dhe i kërkojmë qeverisë së Bjellorusisë të pranojë ofertën e tij për të angazhuar të gjithë palët e interesuara. Siç deklaroi kreu i OSBE, dialogu i hapur dhe konstruktiv është i nevojshëm për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi”, shkruan Yuri Kim.

Screenshot_3.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img