Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
31 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Rama “shtrin dorën” për bashkëpunim: Nëse i bashkojmë forcat me PD, kjo dekadë do të hyjë në histori! Ti tregojmë popullit se jemi më të mirë nga sa dukemi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama në fjalimin e fitores së mandatit të tretë në shehsin “Skënderbej”, i ka shtrirë dorën për bashkëpunim Partisë Demokratike.

Ai u shpreh se nëse Ps dhe Pd arrijnë t’i bashkojnë forcat për të gjitha qëllimet dhe objektivat që kanë të njëjta, atëherë kjo dekadë do të hyjë në histori.

“Unë nuk dua që mandati i tretë të ngjajë si vazhdimi i dy të tjerëve në aspektin e komunikimit dhe debatit mes nesh. Pushteti për mua nuk është qëllim, por vetëm mjet për të arritur qëllimet. Socialistët dhe demokratët shqipatër duan ta bëjnë Shqiëprinë anëtare të BE, por qëllimi nuk shpejtohet duke hedhur baltë. Socialistë e demokratë duan që ta rrisin ekonominë dhe mirëqënien, por duke nxjerrë çdo ditë me ziftin e rrugëve të komunikimit, rritja e ekonomisë vetëm pengohet.

Nuk duan të ikin nga Shqipëria prej hallit por vetëm kur duan ta provojnë veten. Nuk mjafton ta themi përditë, se në një garë se sa e duam Shqiëprinë, sa të prekur jemi nga varfëria e një pjese prej tyre. Duhet ta tregojmë me vepra se ne përfaqësuesit e këtij populli jemi më të mirë nga sa dukemi, kur e godasim njëri tjetrin me fjalën e fundit, apo deri me bojë dhe çizme, kur bëhemi gaz i botës dhe kur i bëjmë Shqiëprisë në sytë e komunitetit europian atë që as armiqtë nuk na i bëjnë.

E kam shumë të qartë që ta thuash këtë që po them, është shumë e lehtë, por jam më i gatshëm se asnjëherë që të përpiqem me të gjitha forcat që edhe ta bëj. Nuk mjafton vullneti i ne fituesve, sepse duhet vullneti i PD dhe kujtdo që do e drejtojë atë në këto 4 vite, Unë e kam provuar më shumë se 1 herë se asgjë që njeriu ëndërron me sy hapur nuk është e pamundur. Ëndrra ime është që Shqiëpria të bëhet kampione në turizëm, energji, bujqësi dhe shërbime cilësore, të shpejta dhe të pakorruptueshme.

Mandati i tretë ëshët më i fortë që një shumicë ka patur ndodnjëherë që prej vitit 1992. Nëse arrijmë t’i bashkojmë forcat me PD për të gjitha qëllimet dhe objektivat që na bashkojnë, kjo dekadë do të hyjë në histori, jo për atë që bëmë, por për atë që nuk bëmë kundër vendit tonë. Duhet t’i lëmë prapa ndasitë, komunist dhe nacionalist. Për mua demokratët janë shqiptarë dhe pastaj janë demokratë”, tha Rama.
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img