Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
59 %
6.2kmh
0 %
Enj
16 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

Rama publikon videon: Ja si do të jetë Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë, investimi miliona eurosh parashikon rindërtim të pistës dhe kullës së kontrollit

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka publikuar videon se si do të jetë Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë, e cila sipas tij do t’i japë vendit tonë një peshë të re strategjike në skakierën e sigurisë europiane.

Faza e parë e investimeve do të kushtojë më shumë se 50 milionë euro, ndërkohë që investimi parashikon rindërtimin e pistës dhe kullës së kontrollit.

Gjithashtu në këtë bazë ajrore do të ndërtohen edhe depo armatimi, depo karburanti dhe stacioni i avarive e zjarrit.

Qeveria shqiptare do të mbulojë shpenzimet e shpronësimit, rrethimin e bazës, ndërtimin e rrugëve lidhëse, si dhe linjat tërësisht të reja të energjisë elektrike, ujit dhe telefonisë.

Më shumë