Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
0kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
31 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama prezanton planin e PS për Arsimin: Gjuha angleza do të mësohet që në klasë të parë, zero shkolla me dy turne në 2025

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

047d7aa17bef0d593ffdc3bdd19069b4

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme po prezanton programin për shkollat dhe univeristetet.

Ai është shprehur se me mandatin e tretë PS do të bëjë disa ndryshime në Arsim. Rama tha se do të bëhet e mundur futja e gjuhës angleze në shkolla që në klasa të para, kështu të kenë mundësinë që të gjithë të mësojnë gjuhën angleze.

Gjithashtu ai i ka dhënë një rëndësi edhe komunikimit dixhital. Ndër të tjera kreu i Qeverisë është shprehur se deri në vitin 2025 nuk do të ketë më shkolla me dy turne.

“Gjuha angleze do të mësohet kudo që në klasë të parë. Të gjithë do të mësojnë anglishten dhe gjithë bazën e komuikimit dixhital. Të pajisim me dijet bazë të të dyjave.Do të hapen programe kombëtar të kodimit për fëmijët nga 12 deri në 18 vjec.

Po në botën dixhitale, fëmijëve do t’u prezantohet themelet e saj graviteti do tu jepen njohuri për ndërveprimet. Qendra e parë janë në Tiranë më pas do ngrihen në Vlorë, Shkodër, Kukës, Korçë edhe me rradhë. Në tjetër është zero shkolla me dy turne në 2025. Gjitahshtu do të finalizojmë kurset e personalizuara si dhe do të japin 10 milion europ për të realizuar studime të përbashkëta me BE dhe shkollat e tyre,” tha Rama ndër të tjera.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img