Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
4.1kmh
40 %
Mër
23 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
30 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Rama pret Komisioneri për Zgjerim në Tiranë: Ishe i pari që vendose në lëvizje ndihmat për të prekurit nga tërmeti

spot_img

Lajme të ngjashëm

6b22c22b4a0b4a3fd8e6bd5597ce86e2

Kryeministri Edi Rama ka pritur komisionerin për Zgjerim të BE-së, Olivér Várhelyi, dhe e ka falenderuar për nddihmën e dhënë ndaj Shqipërisë.

 Sipas Ramës, Varhelyi ishte i pari që kontribuojë në Konferencën e Donatorëve për Rindërtimin, duke bërë që edhe shtetet e tjera të ofrojnë ndihmën e tyre për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit.

Rama është shprehur se komisioneri e ka ndihmuar edhe në anë të tjera siç ëështë ajo e hapjes së negociatave për në BE.

‘Ishte komisioneri që vuri në lëvizje fondin e parë për Konferencën e Donatorëve për Rindërtimin, duke ndihmuar daljen nga kjo situatë tragjike të të prekurve nag tërmeti. Jam shumë i kënaqur që e pres komisionerin tani këtu. Gjithashtu nga një anë tjetër kemi ndarë së bashku aspektin e integrimit. Ajo që është e rëndësishme është se Shqipëria do të bëjë të njëjtat gjëra që do të bënin edhe po të ishin hapur negociatat në fund të viti të shkuar. E kam informuar komisionerin se në ditët në vijim do ndërmarrim një nismë të re për të hapur një ofensivë shembullore kundër krimit të organizuar dhe atyre gjykatësve e prokurorëve që si në rastin e para dy ditësh i përkasin organizatës KCK dhe po e përdorin autoritetin e tyre në këtë fazë të ndërmjetme për të bashkëpunuar hapur dhe paturpësisht me krimin’, tha ndër të tjera Rama.

Më shumë

spot_img