Hapësire reklamuese

Politikë

Rama pret ambasadorin indonezian: Thellojmë bashkëpunimin në turizëm dhe tregti

Shkruar nga Newsbomb
Rama pret ambasadorin indonezian: Thellojmë bashkëpunimin në

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim ambasadorin e Indonezisë në Shqipëri, Iwan Bogananta.

Kryeministri Rama dhe ambasadori diskutuan një sërë axhendash të rëndësishme, veçanërisht tregtinë, turizmin dhe investimet.

"Ka një plan për të nënshkruar një investim në sektorin e energjisë së rinovueshme ose të energjisë së gjelbër nga një kompani indoneziane në Tiranë, Shqipëri," shpjegoi ambasadori në takimin me Ramën.

Ai shpjegoi se ky investim është një investim i jashtëm i kompanive indoneziane me qëllim të hapjes së hapësirës dhe mundësive të reja për tregun indonezian në Ballkan dhe si një formë e zhvillimit ekonomik në vend.

Rama përshëndeti dhe falënderoi ambasadorin e Indonezisë për vizitën, teksa është shprehur se Shqipëria mbështet planet e bashkëpunimit dypalësh.

"Shqipëria do të vazhdojë të mbështesë planet e bashkëpunimit dypalësh me Indonezinë në të ardhmen, veçanërisht në sektorët e tregtisë, turizmit dhe investimeve," tha ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese