Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
34 %
2.1kmh
90 %
Pre
16 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
11 °
Mar
13 °
E premte, 16 Prill, 2021
spot_img

“Rama përbuz jetën e qytetarëve, Kosova i mbron”, Tritan Shehu: I trajton qytetarët shqiptarë si “qënie të dorës së dytë” duke i sjellë vaksina pa asnje certifikim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-ministri i Shëndetësisë në kohën e PD, Tritan Shehu ka përshëndetur vendimin e Kosovës që nuk kanë pranuar vaksinat e pacertifikuara nga BE.

Me anë të një postimi në postimi në rrjetet sociale Shehu shorehet se Rama rrezikon dhe përbuz jetën e qytetarëve, ndërsa sipas tij Kosova po i mbron ata duke mos pranuar vaksina të pa asjë certifikim jo vetëm nga EMA por edhe nga agjensu ndrkombëtare si FDA, apo OBSH.

Postimi i plotë i Shehut:

Vaksinat, ndersa Rama rrezikon e perbuz jeten e qytetareve, Kosova i mbron ata!

Eshte per tu pershendetur qendrimi i Kurtit dje, qe ne respekt te ligjit dhe te domosdoshmerise se sigurise ndaj qytetareve deklaroi se ne Kosove mund te importohen vetem vaksina te certifikuara nga EMA, njelloj si per qytetaret e tjere te BE.

Ndersa Rama duke dashur te fshehe deshtimin e tij te plote mbi nje vjecar te epidemise Covid, per aresye vetem elektorale, ne kundershtim te plote me parimet e detyrimet e “sigurise medikamentoze”, i trajton qytetaret shqiptare si “qenie te dores se dyte”, duke i sjelle vaksina:

 1. Pa asnje certifikim jo vetem te EMA, por dhe te ndonje agjensie nderkombetare si FDA, Britanike dhe as te OBSh vete (ne fakt as dhe nepunesit e tij te Agjensise sone apo te Komitetit te vaksinimit nuk kane guxuar te pregatisin nje te tille).

 2. I importon ato nepermjet “importeve paralele”, jo direkt nga prodhuesi, pa publikuar as dhe nje certifikate origjine te mallit, apo kontrate ku te percaktoheshin edhe pergjegjesite ne rast komplikacionesh, detyrime ligjore keto per shtetin.

Eshte kjo pa pergjegjeshmeri mbi nje vjecare e kesaj Qeverie ne ikje ne perballjen Covid, diskriminimi i plote i shqiptareve e trajtimi i tyre shpesh si “kavje”, qe ka pasur deri tashti nje rezultat tragjik per ne:

—Vdekjet shtese prej Marsit 2020 ne Marsin 2021 kane kapur shifren ekstreme te 9200 humbje jete, duke na cuar ne vendet e para ne Bote per kete tragjedi.

Fatmiresisht vetem pak dite na ndajne nga 25 Prilli, ndryshe ajo shifer rrezikon te kaloje 20000

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img