Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
31 °
Enj
31 °
Pre
31 °
Sht
30 °
E martë, 24 Maj, 2022
spot_img

Rama-pensionistëve: Pension me i lartë për ju nese fëmijët tuaj paguajnë sigurimet shoqërore

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama, u është drejtuar sot me një letër publike pensionistëve shqiptarë. Në fillim, Rama informon pensionistet në lidhje me formulën e re të pensionit. E cila bazohet në shumën e kontributeve të derdhura dhe nuk kufizohet më nga një pension tavan e dysheme. 

Në letër kryeministri u ka bërë thirrje pensionistëve që të nxisin fëmijët, nipërit, mbesat e të afërmit që të paguajnë kontributet e sigurimit shoqëror.  “Pagesa e rregullt e kontributeve jo vetëm do të garantojë nesër një pension më të lartë për të dashurit tuaj, por do të krijojë mundësinë reale për të rritur më shumë pensionin tuaj”-shkruan kryeministri duke kërkuar bashkëpunimin e pensionistëve.

Rama flet edhe për një intesifikim gjatë 2015-ës, të luftës ndaj informalitetit në fushën  e sigurimeve shoqërore dhe akuzon paraardhësit e tij në lidhje me dëmet e shkaktuara në këtë fushë. Të njejtën gjë pohoi edhe ministri Erion Veliaj dje në një letër drejtuar subjekteve debitore të sigurimeve shoqërore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img