Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Rama nesër merr pjesë në Samitin e Shkupit, pritet të zyrtarizohet nisma për “Shengenin Ballkanik”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e nesërme në Shkup të Maqedonisë së Veriut do të zhvillohet forumi ekonomik “Ballkani i Bashkuar”, në të cilin do të marrë pjesë edhe kryeministri Edi Rama.

Gjatë takimit të nesërm pritet që Rama, presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri maqedonas Zoran Zaevdo trë zyrtarizojnë nismën për Shengenin Ballkanik, me anë të së cilës do të liberalizohet lëvizja e qytetarëve dhe mallrave në pikat kufitare brenda rajonit.

Në takim do të marrin pjesë edhe kryetarët e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së këtyre shteteve, ndërsa në fund të takimit Vuçiç dhe Zaev do të firmosin marrëveshjen e bashkëpunimit rajonal.

Ndërkohë nuk dihet nëse do të marrë pjesë ose jo kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili ka qenë kundër idesë së Shengenit Ballkanik.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img