Rama në Zvicër “kapet” me gazetarin: Qenkeni njësoj…

Publikuar tek: politike, më 06:40 01-04-2017 Rama në Zvicër “kapet” me gazetarin: Qenkeni njësoj…

Rama njihet si një ndër politikanët më të ‘vështirë’ me gazetarët, i cili shpesh nuk u përgjigjet, i ironizion apo dhe ofendon.

Gjatë ditës së djeshme Rama ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Zvicër, ku ka takuar Presidenten e këtij vendi, Doris Leuthard. Mirëpo, jo gjithçka ka shkuar mirë për kreun e qeverisë.

Gazeta zvicerane “Le Temps” shkruan se ai është 'kapur' me një gazetar zviceran në konferencën e përbashkët për mediat. 

Shkak është berë një pyetje “provokative” e gazetarit. Ai e ka pyetur Ramën për ish­-efektivin e Policisë së Vlorës, Dritan Zagananin, i cili ka marrë azil në Zvicër dhe që ka akuzuar ish-­ministrin Tahiri se ka patur lidhje me trafikun e drogës.

“Vizita juaj vjen në një moment kur Zvicra ka dhënë azil politik për herë të parë për një ish­drejtor policie që denoncoi bashkëpunimin e zyrtarëve të lartë të shtetit shqiptar me trafikantët e drogës, përfshirë edhe kryeministrin. A ishte kjo temë e bisedimeve me Presidenten Leuthard?”, e pyeti gazetari Ramën.

 “Gazetarët qenkan njësoj, si në Zvicër ashtu edhe në Shqipëri. Kjo qenka fantastike”, i është përgjigjur rama me ironi, duke mos dhënë një përgjigje të drejtpërdrejtë në lidhje me pyetjen e bërë.

Më pas është përgjigjur presidentja zvicerane, e cila ka thënë se mbështet përpjekjet e qeverisë për luftuar kultivimin e drogës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Merr fund koalicioni/ Meta sherr me Ramën te “Sofra e Ariut”, ndërhyjnë Monika dhe Linda (FOTO)
Edi Rama u uron miqve të tij "mirëmëngjes" në një mënyrë shumë të veçantë (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.012118101119995
array(1) { ["section"]=> string(54) "rama-ne-zvicer-kapet-me-gazetarin-qenkeni-njesoj-73746" }