Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Rama: Në mandatin e tretë nisim autonominë spitalore, s’do ketë nevojë për klinika private

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama tha se gjatë mandatit të tretë do të mund të realizohet ajo që ai e quan “autonomi spitalore”.

Sipas Ramës, kjo autonomi do t’i japë mundësinë doktorëve të punojnë jashtë orarit, duke përdorur ambientet e spitaleve publike. Rama tha se nuk do të ketë nevojë për klinika private, pasi mjekët mund të qëndrojnë dhe punojnë përtej orarit.

“Në katër vitet e mandatit të tretë e kemi të gjithë mundësinë të kalojmë spitalet në një sistem autonomie. Mos të ketë nevojë për klinika private, por në spitale të kenë mundësinë të kryejnë punë përtej orarit, përtej rrogës. Detajet e tjera mbeten për t’u diskutuar”, u shpreh Rama nga Elbasani.


Më shumë