Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama në konferencë me Varhelyin, tregon kërkesën që i bënë vendeve të Ballkanit Perëndimor komisionerit: Të na njihet në gjithë BE…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama së bashku me komisionerin Oliver Varhelyi kanë mbajtur një konferencë të përbashkët, pas mbledhjes së samitit me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Rama gjatë fjalës së tij ka zbuluar se në samit kanë folur për rimëkëmbjen ekonomike.

Kreu i qeverisë tha se janë të palëkundër sa i përket Shengelit Rajonal, duke e quajtur një akt strategjik. Ndër të tjera ai tha se liderët e Ballkanit Perëndimor i kanë kërkuar komisionerit që të gjithë qytetarët e pasjisur me “kartën jeshile” të lejohen që të lëvizin lirshëm në Evropë.

Pjesë nga fjala e Ramës:

Falenderoj komisonierin që ndryshoi axhend për të ardhur në këtë takim.  Së pari sepse të gjithë së bashku jemi mbledhur për të shtyrë përpara një proces që nuk ka rëndësi sesi e quan njëri apo tjetri por ka rëndësi që të coj përpara jetësimin e Europoës në rajonin tonë, dhe nga ana tjetër sepse mbështetet nga një paket financianerE në kudër të një plani ekonomik dhe investimesh të BE. Është për të përmirësimit rrënjësuisht të infrastrukturën rrugore, hekurudhore portuale, të interkonektivitetit si dhe të dixhitalizimit.

Mbetemi të vendosur për projektin e Shengenit Rajonal, i cili është një projekt strategjik, me përfitim ekonomike, sociale por edhe politike për të gjithë rajonin tonë. Sinergjia me BE-në tashmë është e plotë. Procesi i Berlinit ishte zanafilla dhe ne shpresojmë që ky proces të shkojë në duart e Komisionit Europian me dëshirën dhe ambicien që takimi i korrikut të jetë i fundit me formatin e deritanishëm dhe vitin e ardhshëm të jetë format nën kujdesin e KE me praninë edhe të vendeve të BE-së.

Ishte një kënaqësi sepse takimi nuk ishte virtual, sepse ne kemi mundësinë që ti mirëpresin miqtë tanë pa masa shtrënguese dhe besoj që edhe komsioneri edhe delegacioni ndihen mirë që maskat e Brukselit i hoqi në Tiranë dhe se gjërat tani më janë konkrete. Planet e punëve janë konkrete. Ky është një nga ato momente duhet ta pranojmë që BE të veten e bëri deri këtu e ka bërë plotësisht. Na takon ne të bjëmë tonën.

Sot të gjitha vendit i kanë paraqitur kërkesën që karta e gjelbër dixhitale e qytetarit të një vendi të rajonit tonë në aspektin e sigurisë të njihet në të gjithë hapsirën edhe ne të lëvizim lirshëm.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img