Tirana
heavy intensity rain
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
76 %
3.1kmh
75 %
Hën
11 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Rama në Komision, Berisha: T’i tregoj unë 430 mln eurot, vjedhja është monstruoze

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri Sali Berisha mbrëmjen e sotme ndodhet në Spitalla të Durrësit aty ku dhe po prezanton kanddiatin e “Shtëpisë së Lirisë” për zgjedhjet e 6 marsit.
Gjatë fjalës së tij Berisha u ndal edhe te çështja e inceneratorëve, për të cilën tha se do t’I japë përgjigje Ramës për shifrën e 430 mln eurove duke treguar sipas tij aferat e këtij mashtrimi.

“Rama para komisionit pyeste ku janë 430 milionë dhe ku është vjedhja. Vjedhja është monstruoze. Për djegësin e Elbasanit pa asnjë tender me procedurë të pashpallur të pa publikuar askund. Është firmosur kontrata për 22 milionë euro me një kompani të sapokrijuar me qëllim që të vjedhin së bashku.

Një kompani italiane vjen dhe ndërton djegësin për 12 milionë teprojnë 1o milionë. Nëse ministrat nuk doni të vidhin këto para ja jepnin bashkisë së Elbasanit dhe i thoshin do të bësh tender për djegës. Hapej tenderi dhe kompanitë vinin.

Nga thesari nuk shkonin më 22 milionë për 10 ose 12. Ku shkuan 10 milionë, u ndanë mes ministrat e zyrtarëve e Zotove e Mërtirëve të tyre. Oreksi vjen duke ngrënë thotë një fjalë e popullit. Meqë këtu vodhën 10 mln pa u hyrë ferra në këmbë kaluan te i Fierit ku morën 30 mln.

Në Ballkan ekziston vetëm një djegs, Shqipëria 3 djegsa, prandaj dhe varfëria rritet gjithnjë e më shumë.”, tha Berisha.

Më shumë