Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
73 %
1kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
28 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama në Budapest, arrihet marrëveshje për njohjen e certifikatave të vanksinimit anti Covid, së shpejti hapen kufijtë mes Shqipërisë dhe Hungarisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama prej ditës së djeshme ndodhet në një vizitë zyrate në Budapest.

Bëhet me dije se sot për herë të parë është arritur marrëveshja mes Shqipërisë dhe një vendi anëtar të BE për njohjen e ndërsjelltë të certifikatave të vanksinimit. Marrëveshja është arritur pas takimit të kryeministrit Rama me homologun e tij, Viktor Orbán.

Gjithashtu pas bisedave mes krerëve të shtetit pritet që së shpejti të hapet kufiri mes dy vendeve.  Qytetarët shqiptarë dhe ata hungarezë mund të lëvizin lirshëm pavarësisht se çfarë vaksine kanë bërë.

Në lidhje me takimin ka reagaur dhe Rama në “bacebook” ku shkruan “Budapest – Një ditë e veçantë pune me kryeministrin Viktor Orbán dhe delegacionet përkatëse, mbi bashkëpunimin bilateral në ekonomi, shëndetësi, arsim dhe për ecurinë e integrimit europian të Shqipërisë, ku Hungaria është historikisht një mbështetëse e palëkundur”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img