Hapësire reklamuese

Politikë

Rama ndez alarmin te të vetët për SPAK dhe BKH, Dumani del para ambasadorëve të BE

Shkruar nga Newsbomb
Rama ndez alarmin te të vetët për SPAK dhe BKH, Dumani del para

Një ditë pasi kryeministri Edi Rama vuri alarmin te të vetët për SPAK dhe BKH, kreu i Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani zhvilloi ditën e sotme një takim me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Europian.

Teksa kreu i qeverisë udhëzoi Sekretarët e Përgjithshëm të ministrive si dhe drejtorët e Përgjithshëm si duhet të veprojnë me prokurorët e SPAK dhe agjentët e BKH-së, Dumani nga ana tjetër ka shpalosur para diplomatëve arritjet e bëra deri më tani nga organi i cili ai dhe drejton.

Gjatë këtij takimi Dumani prezantoi para ambasadorëve punën e bërë përgjatë kësaj kohe, nga goditja e korrupsionit në nivele të larta deri te goditjet ndaj grupeve të strukturuara kriminale që kanë bërë të mundur arrestimin e personave të njohur të botës së krimit. Gjithashtu, kreu i SPAK mësohet se u ka treguar diplomatëve edhe për “dosjet e nxehta” që ka në dorë, për të cilat vijon ende puna.

LEXO EDHE: Nga puna e bërë te dosjet e “nxehta”, Dumani “rrëfehet” para diplomatëve

Në vijim të këtij takimi Ambasada Gjermane përgëzoi Dumanin dhe ekipin e tij për këto arritje, teksa theksoi se do të vijojnë ta mbështesin më tej punën e tij.

"Ditën e sotme, Altin Dumani, kreu i Prokurorisë së Posaçme SPAK, prezantoi punën e tij para ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së  në Europe House. SPAK është pjesë e pazëvendësueshme e reformave në drejtësi  dhe tashmë ka treguar sukses të madh në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ne e përgëzojmë Altin Dumanin dhe ekipin e tij për këto arritje dhe do të vazhdojmë ta mbështesim mëtej punën e tij" ,shkruan Ambasada gjermane, në një postim të bërë më herët në “ Facebook”.

LEXO EDHE: Altin Dumani prezanton punën e SPAK para ambasadorëve të vendeve të BE

Ndërkohë, kujtojmë se në takimin e djeshëm në ambientet e Kryeministrisë, kreu i qeverisë u kërkoi vartësve të tij që të tregohen të kujdesshëm dhe të mos lejojnë që agjentët e BKH dhe prokurorët e SPAK të tejkalojnë kompetencat.

LEXO EDHE: Rama mbledh drejtorët dhe Sekretarët e Përgjithshëm, mesazhi për SPAK dhe BKH

 

 

 

 

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese