Hapësire reklamuese

Politikë

Rama merr pjesë në çeljen e ekspozitës së UNESCO, e pranishme dhe Zonja e Parë e Ukrainës

Shkruar nga Newsbomb

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Linda Rama, kanë marrë pjesë  në inagurimin e ekspozitës së UNESCO në ambientet e Organizatës së Kombeve të Bashkuara. E pranishme në këtë ekspozitë e cila përmes fotografive ka sjellë shkatërrimin e trashëgimisë kulturore nga lufta në Ukrainë ka qenë edhe bashkëshortja e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, Olena Zelenska.

“Ne po vazhdojmë një projekt të rëndësishëm për Ukrainën, udhërrëfyes që flasin ukrainas në atraksionet botërore. Pothuajse 70 atraksione në 43 vende tashmë na janë bashkuar. Kështu që ju falënderoj sinqerisht për iniciativën MET Speaks Ukrainian. Shfaqja e përshkrimit audio në gjuhën ukrainase nga një nga muzetë më të mirë në botë është një akt solidariteti, një pozicion që është shumë i vlefshëm për ne.

Nuk bëhet fjalë për një opsion turistik, megjithëse është gjithashtu i rëndësishëm. Kur Mitropoliti flet ukrainisht, automatikisht konfirmon edhe një herë se është gjuha e kulturës dhe e humanizmit. Është gjuha e njerëzve që janë në anën e së vërtetës”, tha Olena Zelenska gjatë fjalës së saj.

Olena Zelenska ne ekspozite Olena Zelenska ne ekspozite

Qëllimi i ekspozitës është të forcojë solidaritetin ndërkombëtar për mbrojtjen e kulturës në konfliktet ushtarake dhe të demonstrojë rolin që luan kultura në paqe, qëndrueshmëri dhe zhvillim. Ekspozita do të tregojë se si UNESCO po mbron trashëgiminë kulturore në kontekstet e Irakut, Jemenit, Afganistanit dhe Ukrainës.

Ekspozita përmban fotografi të monumenteve arkitekturore të Ukrainës të shkatërruara nga agresioni rus, duke përfshirë Katedralen Spaso-Preobrazhensky në Odesa.

“Është mbi 220 vjeç. Ka qenë pjesë e qytetit për shumë breza. Raketat ruse e goditën atë natën. Ata shpuan çatinë dhe dëmtuan pjesën e altarit. Dhe në mëngjes, përveç shpëtimtarëve, kishte edhe shumë njerëz të tjerë atje. Ata nuk erdhën për të parë pasojat, edhën për të pastruar. Vetëm imagjinoni: pas një nate pa gjumë kur ata dhe familjet e tyre nuk mund të flinin për shkak të granatimeve. Ky është qëndrimi ynë ukrainas. Ne e perceptojmë historinë si një pjesë të jetës sonë, kujtesës sonë, vetvetes”, vuri në dukje Olena Zelenska më tej.

Të pranishëm në këtë ekspozitë ishin dhe figura të njohura, si drejtori i Përgjithshëm i UNESCO-s Audrey Azoulay, kryeministri i Maltës Robert Abela dhe presidenti i Portugalisë Marcelo Rebelo de Sousa.

Pamje nga ekspozita Pamje nga ekspozita

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese