Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama me urim të veçantë për 8 Marsin: Zoti nuk mund të ishte kudo, prandaj ai bëri nënat

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

22f1887af9673b29740f71faf9c65309

Kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm e ka nisur me një urim për festën e 8 marsin për të gjitha nënat, gratë dhe vajzat.

Kryeministri ka zgjedhur që të urojë të gjithë gratë me një thënje të Rudyard Kiplin, ku thuhet “ Zoti nuk mund të ishte kudo, prandaj Ai bëri nënat”.

8 marsi njihet si Dita Ndërkombëtare e Gruas (DNG). Ajo përkujton lëvizjen për të drejtat e grave.

Ndërsa respektimi i parë i Ditës së Gruas u mbajt më 28 shkurt 1909 në Nju Jork, 8 marsi u sugjerua nga Konferenca Ndërkombëtare e Gruas 1910 për t’u bërë një “Ditë Ndërkombëtare e Gruas”. Pasi gratë morën të drejtën e votës në Rusinë Sovjetike më 1917, më 8 mars u bë një festë kombëtare atje.

Dita u mbizotërua kryesisht nga lëvizja socialiste dhe vendet komuniste derisa u miratua në vitin 1975 nga Kombet e Bashkuara.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img