Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
37 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Rama me studentët serbë: Kur të shkoni në Beograd do tregoni se “alienët” janë njësoj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në një takim disa studentë të ardhur nga Serbia në kuadër të një marrëveshje mes dy ministrive të Arsimit në të dyja vendet. Rama ka shprehur keqardhjen e tij për incidentin e ndodhur dje në Tiranë, kur autobusi serb u godit me gurë nga një fëmijë 14 vjeçar.

Rama theksoi se studentët serbë kur të kthehen në Beograd do u tregojnë bashkëmoshatarëve të tyre se në Tiranë nuk kanë parë asgjë të ndryshme nga ajo që ata jetojnë çdo ditë dhe se “alienët” duke njësoj në të dyja vendet.

Me rëndësi të madhe është fitoi qytetërimi që së bashku përfaqësojmë sot dhe që duam të mishërojmë në Ballkan. Është e rëndësishme të fitojë mbi të gjitha imazhi i Shqipërisë, të fitojë tradita e mikpritjes së mikut, por edhe të kundërshtarit. Ne nuk jemi armiq, më vjen keq që dje një djal 14 vjeçar hodhi një gurë drejt autobusit të Serbisë dhe kjo tregon se sa shumë ka për të bërë dhe pavarësisht se gjenerata juaj mban me vete etjen për ndryshim, rreziku i nacionalizimit dhe frymës së urrejtjes është është e pranishme gjithmonë edhe këtu brenda çdo gjenerate tjetër. Pasi ju të shkoni në Beograd tu tregoni bashkëmoshatarëve tuaj se alienët këtu janë njësoj si ju, atëherë ne do të ecim me projektin e ri për shkëmbimin mes të rinjve mes dy administrative për një program internship-i”, ka thënë Rama

Të pranishëm në takim kanë qenë edhe dy ministrat e Arsimit të Shqipërisë dhe Serbisë.

Lexo edhe: Vendimi: “Autochthonous” dhe simbolet e Kosovës ndalohen në stadium

Më shumë

spot_img
spot_img