Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
51 %
5.7kmh
0 %
Mar
30 °
Mër
37 °
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama me bashkëshorten në muzeun Uffizi në Firence, “shtanget” 1 orë para pikturave, ndalet te vepra që e frymëzoi të bëhej piktor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama prej ditës së djeshme ndodhet në Firence të Italisë, ku gjatë vizitës së tij u ndal dhe në muzeun Uffizi.

Kreu i Qeverisë sonë ishte i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Linda Rama dhe regjisori Eike Schmidt. Ndërsa ishte i pranishëm në një event në Palazzo Veçhio, Rama u takua edhe me kryebashkiakun  e Firences Dario Nardella.

Mediat italiane lokale e Firences, MET, e cilëosoi Ramën si të apasionuar pas artit, të bukurës dhe veprave të shek.XVI, saqë qendroi gati një orë duke i vështruar.

Përveç kryeveprave të Galerisë në katin e dytë, Rama u ndal “Modernistja”, Beteja e San Romanos nga Paolo Uçello e cila e ka frymëzuar kryeministrin-piktor në realizimin e veprave të tij.

San Giovannino, Rosso Fiorentino, Santa Maria Maddalena nga Bachiaça, shenjtorët Giovanni Evangelista dhe Francesco nga El Greco dhe portreti i Lucrezia Panciatichi nga Bronzino janë disa nga veprat që Rama pa nga afër.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img