Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Rama kritikon BE për mos liberalizimin e vizave për Kosovën: “Çlirimtarët” po i mbajnë të kyçur, më parë deklaruan se i përmbushën kriteret

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka shprehur qëndrimet e tij kritike në samitin e BE-Ballkani Perëndimor në Brdo të Sllovenisë, për shkak të mos heqjes së regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Në fjalën e tij Rama tha se pavarësisht se BE ka deklaruar publikisht se Kosova ka përmbushur kushtet për heqjen e vizave, një gjë e tillë ende nuk po ndodh, duke i mbajtur ata të kyçur, si dhe duke i penguar që të udhëtojnë lirshëm.  

Por, çfarë ndodh me ekzistencën e 2 milionë qytetarëve nga Kosova ende të mbyllur brenda vendit të tyre pas disa vitesh që vendi arriti pajtueshmërinë e plotë për liberalizimin e vizave. A nuk është surreale që ata të mund të udhëtojnë lirshëm jashtë vendit të tyre nën një regjim brutal të hequr me ndihmën e bombave të SHBA dhe BE dhe tani çlirimtarët e tyre i mbajnë të kyçur? Nga rruga BE -ja i ka dhënë liberalizimin e vizave 52 milionë njerëzve jashtë Bashkimit të ardhshëm dhe jo vetëm më parë, por edhe pasi vetë BE deklaroi publikisht se Kosova përmbushi të gjitha kriteret teknike dhe madje edhe kriteret krejtësisht atë të zgjidhjes së kufirit me Malin e Zi”, u shpreh Kryeministri Rama.

Sipas Ramës, për shqiptarët është mjaft e dhimbshme për të dëgjojnë nga BE -ja përsëri se Shqipëria ka bërë detyrat e shtëpisë, por për fat të keq BE –ja nuk është në gjendje të përmbushë premtimet e saj.

Duke iu referuar ngërçit të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, Rama tha se ky është një komplot dhe një bllokim i pakuptimtë.

 “Me keqardhje them se kam humbur besimin se Bullgaria do të jetë në gjendje të kapërcejë ngërçin së shpejti, sepse ata duken të bllokuar nga zjarri që ndezën për të ngrohur votuesit e tyre me flakë nga e kaluara e lavdishme. Për votuesit e tillë nuk mund të ketë rëndësi që ata kanë marrë peng dy shtete, të cilat sipas të gjitha mendimeve janë të pafajshme dhe të pajtueshme. Por duhet të ketë rëndësi për BE -në që po humb fytyrën para njerëzve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Deri tani mund të shpresoj se ky bllokim i pakuptimtë nuk do të bëhet një ngjarje e përsëritur”, tha Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img