Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
1kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama kritikoi Francën se s’po shpërndante vaksinat, përgjigjet ashpër Ambasada: Jemi donator më i madh i Shqipërisë, e papërshtatshme të sulmosh një vend mik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

24974ae62a3f60dc894103f0c9a18af2

Ambasada Franceze në Shqipëri i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Edi Rama, i cili në një intervistë tha se Franca kishte mbajtur vaksinat kundër koronavirusit stok dhe nuk ua ka shpërndarë vendeve në nevojë.

Ambasada i kujton Ramës se BE, është donatori më i madh në vend me 100 milion euro në sektorë të ndryshëm.

Ndër të tjera mohon se Franca ka stok vaksinash, teksa lajmin e Ramës e ka konsideruar të pavërtetë teksa shkruan se është e papërshtatshme të sulmosh në këtë mënyrë një vend mik dhe aleat.

“Kjo mbasadë kujton se çdo vit, Bashkimi Evropian është donatori më i madh i Shqipërisë me më shumë se 100 milion euro në sektore të ndryshem. Ndërsa Franca do të arrije qëllimin e saj për një milion njerez të vaksinuar në fund të janarit. Kryeministri ngriti pyetjen se pse Franca duhet të ketë një stok vaksinash që nuk mund t’i përdorte, në vend që t’i ndajë me të tjerët. Përvec natyrës të pavërtete të këtij informacioni, por që mund të jetë shumë i ndjeshëm për mendjet e njerëzve, kjo ambasadë konsideron se nuk është e përshtatshme tq sulmosh në këtë mënyre nominative një vend mik dhe aleat,” thuhet ndër të tjera në deklaratën e Ambasadës.

cxvxcnvbbcb.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img