Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Rama: Kam 7 vjet që dua të heq kufirin Kosovë-Shqipëri. Nuk bëhet se del Serbia e bërtet “Shqipëri e Madhe”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama thotë pikat kufitare mes Shqipërisë dhe Kosovës, apo ajo që quhet si heqja e kufirit mes dy shteteve shqiptare, nuk bëhet.

Në emisionin “Pressing”, Rama tha se prej 7 vitesh po përpiqet ta bëjë një gjë të tillë, por është e pamundur, pasi nuk ka mbështetjen e Uashingtonit, dhe Beogradi nuk është dakort.

Rama: Ka që 7 vjet që dua ta heq kufirin, ja ta shpjegoj unë pse s’bëhet. Në disa raste është tentuar jo ta bësh, por ta nxjerrësh si artikulim, ke vetëm jo Beogradin por edhe Uashingtonin. Ke ministrin e Jashtëm të Shqipërisë nga Kosova, ftoje dhe thuaj, çfarë të ka thënë ty dhe edi Ramës grupi i posaçëm që erdhi vjet? Këtë që po them unë. Mos e nxirrni më nga goja atë të kufirit. Nuk bëhet se fillon menjëherë Shqipëria e Madhe, kjo kështu, kjo ashtu…

Dhe atëher po tenton të bësh Jugosllavinë e Re meqënëse nuk bëhet kjo?

Rama: Jo, Jugosllavia ka vdekur

Më shumë
spot_img
spot_img