Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
7 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Rama i premton studentëve: Brenda dy viteve do të keni koleksione të veçanta për bibliotekat e shkollave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë një takimi me nxënës dhe student nga e gjithë Shqipëria, kryeministri Edi Rama ditën e sotme u shpreh se përsa i përket bibliotekave në shkolla koleksionet janë shumë të varfra.

Rama tha se ka filluar një proces me shtëpitë botuese për të përgatitur një koleksion të veçantë për shkollat, që do të plotësohet brenda një afati kohor 2 vjeçar.

“Shkollat që janë financuar nga qeveria shqiptare kanë përfunduar, ka filluar blloku i parë i financimit të BE, por edhe ajo do të bëhet. Ajo që kam vënë re te shkollat e reja, në më të vjetrat, aty ku ka biblioteka, përgjithësisht ka, koleksionet janë të varfra. Kemi filluar një proces me shtëpitë botuese, kemi përgatitur edhe një koleksion të veçantë për shkollat, edhe bibliotekat do t’i plotësojmë hap pas hapi, në një afat të arsyeshëm, është një objektiv jo afatgjatë, as afatshkurtër, në harkun e dy viteve do të plotësohen”, u shpreh Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img