Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Rama i përgjigjet Gjukanoviçit dhe Osmanit: Ballkani i Hapur nuk do të ndalet! Kjo nismë nxit paqen dhe përshpejton Procesin e Berlinit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur akuzave Presidentit të Malit të Zi Milo Gjukanoviç dhe Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, të cilët gjatë një konference të përbashkët u shprehën kundër kësaj nisme.

Të dy presidentët kanë deklaruar se nuk e shohin si një iniciativë të qëlluar rajonale dhe se do të vazhdojnë të mbështesin iniciativat tjera rajonale, të cilat janë krijuar më parë, siç është Procesi i Berlinit.

albsig

spring

Rama shkruan në rrjetet sociale se kjo nismë nuk do të ndalet, pasi nxit paqen, bashkëpunimin, integrimin dhe e përshpejton Procesin e Berlinit.

“Kushdo është kundër Ballkanit të Hapur është në të drejtën e vet që as mos të shohë, as mos të dëgjojë dhe as mos të kuptojë se kjo nisëm nxit paqen, bashkëpunimin, integrimin dhe e përshpejton Procesin e Berlinit! Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet dot”, shkruan Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img