Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Die
31 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Rama i emocionuar në Bari: Faleminderit që hapët dyert kur ne kishim nevojë, do të jemi gjithmonë në krahun tuaj (KËRKESA PËR PATENTAT)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

492828a5ba5d91cce384d6406e208dba

Kryeministri Edi Rama në konferencën e mbajtur së bahsku me ministrin e Jashtëm Italian Luigi Di Maio dhe kryebashkiakun e Barit Michele Emiliano, ka falenderuar qytetarët italianë për zemërgjerësinë e tyre gjatë eksodit masiv shqiptar të vitit 1991.

Rama tha se kjo periudhë e historisë nuk do të harrohet asnjëherë edhe nga brezat që do të vijnë, ndërsa u shpreh se Shqipëria do të jetë gjithmonë në krah të Italisë sa herë që fqinjët të kenë nevojë.
 
“Ndihem i lumtur dhe i nderuar të jem mes dy “shqiptarëve” më të mirë nga italianët. Zbrita nga avioni duke parë gjithë këtë organizim dhe sillja në mendje një këngë italiane. Janë 30 vite që kur shqiptarët hipën në anije për të ardhur në këtë pjesë të detit dhe në këto 30 vite kanë ndodhur shumë gjëra. Jam i sigurt se kjo periudhë e historisë sonë nuk do të harrohet nga gjeneratat që do të vijnë. Në këtë moment dua t’ju them faleminderit që italianët dhe puljezët kanë hapur dyert për të pritur të panjohurit që ishin shumë ndryshe dhe mund të fusnin frikën, por në fund nuk fitoi urrejtja, por zemërgjerësia e italianëve. Dua t’ju them faleminderit për atë që Luigi dhe Michele kanë bërë kur disa muaj më parë Shqipëria u godit nga tërmeti dhe Italia erdhi e para për të na ndihmuar. Nuk mjaftojnë fjalët për mirënjohjen për këta dy persona, për të gjitha ato që kanë bërë. Luigi ka qenë vërtetë një mik me 5 yje. Uroj që të jemi në lartësinë e kësaj miqësie,uroj të mos keni kurrë nevojë për ne. Por nëse do keni nevojë, ne do jemi gjithmonë aty në krahun tuaj. Gjysmë milioni shqiptarë janë sot në Itali dhe kontribuojnë çdo ditë në këtë shtet. Për ne siç na vjen natyrshëm italishtja është gjuha jonë e dytë  dhe ne jemi përpara të gjithë studentëve të tjerë, holandezë apo italianë. I këshilloj Luigin të merret me patentat e shqiptarëve sepse kanë ngecur në korridoret e burokracisë italiane dhe duhet të nxirren që të drejtojnë normalisht, sepse si italianët, dhe ne jemi të kujdesshëm të ngasim pa patenta”, tha Rama.

Screenshot_8.png

Më shumë

spot_img
spot_img