Tirana
broken clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1.5kmh
75 %
Sht
25 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
27 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Rama falenderon Ursula von der Leyen: Falë jush Shqipëria nuk është vetëm, në 2024 gati hekurudha Tiranë- Rinas-Durrës

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka falenderuar presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen,  për ndihmën e saj të pakushtëzuar për Shqipërinë.

Rama tha se falë presidentes Shqipëria ka marrë një mbështetje të madhe dhe është e vetëdijshme që në këto kohë të vështira që e gjithë Europa është duke kaluar për shkak të krizës ekonomike, nuk është vetëm.

Kryeministri bëri me dije se së bashku me presidenten e KE ata zhvilluan një inspektim në hekurën Tiranë-Durrës-Rinas, e cila sipas Ramës do të përfundojë në vitin 2024 si dhe më pas zhvilluan një takim ku në fokus të bisedës ishte situata financiare dhe inflacioni që ka përfshirë Perëndimin.

Gjithashtu, Rama bëri me dije se kanë biseduar dhe në lidhje me samitin e Bashkimit Europian dhe atij të Ballkanit Perëndimor i cili do të mbahet më 6 dhjetor në Tiranë, kjo për kryeministrin është një arritje tepër e madhe për Shqipërinë, pasi disa vite më parë as që ishte menduar se do të ndodhte dhe jo më të jetohej.

Fjala e Ramës:

Edukata diplomatike ne e kemi ndjerë komisionin europian nën udhëheqjen tuaj më afër se asnjëherë më parë dhe ndjehsmëria e njohur qysh në kohën e shërbimit si ministre e mbrojtjes ndaj kësaj zone të Europës së BP është theksuar edhe më shumë dhe është bërë edhe më e prekshme me drejtimine Komisionit.

Ne jemi të vetëdijshëm që falë jush personalisht ne kemi pasur një mbështetje edhe më të madhe secc do e kishim pas tërmetit katastrofik të pak viteve më parë, ashtu sikundër jemi të vetëdjshëm që edhe në këetë situatë kaq të vështirë për të jgithë jo vetëm për ne, përsëri falë qasjes së komisionit ndaj BP dhe falë qasjes tuaj personalisht përsëri ne nuk jemi vetëm.

Kështu që unë dua ta falenderoj pesidenten për këtë ndalesë në Tiranë, kemi qenë së bashku për të parë punimet e hedhurudhës së re, më në fund, në këtë rast jo për shkak të burokracisë së komisionit por për të bankës Europiane prioirteti ka nisur shumë më vone se parashikimi por jemi në kushte kur mund të themi se në pranverën e 2024 do të kemi aksin hehkurudhor Tiranë-Durrës dhe Rinas-Tiranë-Durrës.

Nga ana tjetër takim i isotëm ka nëj vlerë të veccante pasi presidentja na ka informaur për të gjithë situatën financiare në kushre të një lufte që bombat edhe plagët i kanë në Ukrainë, por pasojat po ndjehen në të gjithë Europën, përfshirë edhe ne në Shqipëri në çmiemt stratosferike të tregut të energjisë dhe në inflacionin që ka prekur të gjithë.Unë e informova presidenten për qasjen tonë, për venosmërinë tonë që ne të mbështesim familjet dhe biznesin e vogël për të mos e prekur çmimin e energjisë gje që do të thotë një peshë e konsiderueshme për buxhetin e shteitt, por sipas nesh një peshë e arsyeshme.

Nga ana tjetër kemi folur, pak por do takohemi përsëri më vonë edhe për ngjarje të jashtëzakonshem për Shqipërinë, e para në histori në 6 dhjetor kur në Tiranë do të kemi samitin e BE me BP edhe të gjithë liderët europianë dhe BP do të vinë në Tiran për këtë samit. Tirana u bë në mënyrën mbresëlënese për hir të së vërtetës skena finale në futboll  dhe tani bëhet skena e një ngjarje politike europiane tëë dorës së parë në fund të gjysmës së dytë të vitit.

Janë dy ngjarje që deri para pak vitesh më parë askush nuk do i imagjinonte jo më ti jetojnë. E falenderova presidenten edhe për këtë pasi jam i bindur se në zgjedhjet e mundshme edhe pse nuk do e pranojë ka bërë avokatinë e Tiranës.


Më shumë