Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
60 %
2.6kmh
20 %
Mër
18 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Rama e thotë para të gjithëve në Asmablenë e OKB-së: Njihni pavarësinë e Kosovës, kjo është alternativa e vetme e Serbisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë ditën e sotme në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ku nuk ka lënë pa përmendur as Kosovën.

Ai u shpreh para të gjuithë lidervëe se shtetet duhet ta njohin Kosovën e pavarur, pasi Shqipëria mbështet si alternativë të vetme dialogun që do të sjellë njohejn e Kosovës edhe nga Serbia.

“Kjo Asamble e madhe nuk është dhe nuk do të jetë e plotë pa një prej shteteve të rajonit tonë, Kosovën. Më keni dëgjuar më shume se 1 herë të bëj thirrje për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Nuk është fiksim, dhe as diçka thjesht sa për ta thënë. Është një ftesë për të njohur realitetin e reja në zemër të Europës, ku një shtet i ri lindi me ndihëmn e bashkësisë ndërkombëtare. Kjo punë duhet të përfundojë dhe dua ta përsëris, pasi realiteti na ka treguar neve, kosovarëve, serbëve e kujtdo, se një Kosovë e pavarur dhe sovrane është një relaitet që vazhdon prej 13 vitesh dhe ka kontribuar të shkëputemi nga e shkuara. Shqipëria mbështet si alternativë të vetme dialogun që do të sjellë njohjen e ndërsjelltë. E them miqësisht por me bindje: vetëm maturia, kurajo dhe vizioni do ta lejojë Serbinë të heqë barrën e së shkuarës”, tha Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img