Tirana
broken clouds
24 ° C
24 °
24 °
41 %
3.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Rama dhe Soreca inspektojnë punimet në Kamëz, kryeministri: Investi i i shkollave nga BE, janë kontribuesit më të mëdhenj

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama së bashku me ambasadorin e BE, Luigi Soreca dhe ministrin e Rindërtimit,Arben Ahmetaj kanë vizituar sot bllokun e dytë të shkollave të reja që po ndërtohen në Kamëz.

Blloku i parë u financua nga qeveria shqiptare, ndërsa blloku i dytë është financuar 100% nga Bashkimi Europian.

Teksa kanë inspektuar punimet në Kamëz, Rama ka falenderuar Sorecën dhe BE që kanë ndihmuar Shqipërinë pas goditjes nga tërmeti i 26 nëntorit të 2019.

“Ky është blloku tjetër i shkollave, pasi kemi zhvilluar bllokun e parë me fondet e qeverisë, tani po zhvillojmë bllokun e dytë me BE. BE ishte donatori më i madh i konferencës. Një falenderimi i madh për Komisionin Evropian dhe ambasadorin, i cili qysh nga sekondi i parë pas tërmetit ka qenë në krahun tonë. Presidentja dhe komisoneri kanë qenë shtytësit më të fuqishëm për të ralizuar suksesin e madh të koferencës, që tani po përkthehet në objekte konkrete”, tha Rama.

Ndërsa ambasadori Soreca u shpreh: “Faleminderit kryministër është një privligj për mua të shoh që puna po ecën. Kemi 12 shkolla tani cilat po përfundohen dhe 15 të tjera që po punohet. Së shpejti ne do të fillojmë edhe me mozeun kombëtar në Sheshin Skenderbej. Ky ka qenë vizioni i presidentes për të parë Shqipërinë e së ardhmes. Prandaj edukimi dhe kultura ishin vendet që donim të ndërtonim. Shhqipëria me sytë drejtë së ardhmes”.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img