Tirana
scattered clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
3.1kmh
40 %
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
21 °
Hën
23 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

Rama deklaratë para kryesimit të mbledhjes së KS: Ta bëjmë botën më të vogël për shkelësit, pandëshkuemëria të mbetet histori

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama, në deklaratën tradicionale të Presidencës së Këshilit të Sigurit përpara kryesimit tëm bledhjes së parë, tha se lufta në Ukrainë ka paraqitur sfida për të gjithë botën.

Rama u shpreh se Rusia duhet të mbajë përgjegjësi për krimet e luftës , teksa theksoi se bota duhet bërë më e vogël për shkelësit.

“Dëmi shkatërrimtar për civilët përfshirë edhe nivelet alarmuese të pasigurisë ushqimore çështje  shumë të rëndësishme. Lufta në Ukrainë paraqet sfida për mbarë botën. Vënia përpara përgjegjësisë për krimet, është kyçe për të rivendosur besimin e publikut te drejtësia. Siç e dimë çështja e llogaridhënies mbetet e rëndësishme. Shtetet që shkelin të drejtën ndërkombëtare duhet të vendosen përpara përgjegjësisë. Duhet të bëjmë gjithçka për të riangazhaur ndaj normave dhe vlerave dhe të rrisim përpjekjet për të zbatuar.

Është e rëndësishme që të punojmë së bashku. Duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të bërë botën më të vogël për shkelësit. Pandëshkueshmria duhet të mbetet histori”, tha Rama.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img