Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
57 %
3.1kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
9 °
Sht
7 °
Die
7 °
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
spot_img

Rama bie dakort me kërkesën e PD-së: Të ngrihet Komisioni i Posaçëm për një tjetër Reformë Zgjedhore

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama ka rënë dakord me kërkesën e Partisdë Demokratike për të ngritur një Komision të Posaçëm për një Reformë të re Zgjedhore. Burime për mediat thonë se Rama ua komunikoi këtë vendim edhe drejtuesve të qarqeve në mbledhjen e sotme në selinë e PS.

Kjo kërkesë u depozitua ditën e sotme nga PD në Kuvendin e Shqipërisë, në të cilën thuhet se Partia Demokratike ka konstatuar 5 tipologji shkeljesh të rënda që minuan procesin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Shitblerja masive e votës, shkrirja e shtetit dhe Partisë në pushtet në një të vetëm; vjedhja dhe përdorimi i paligjshëm i të dhënave personale; ndalimi antikushtetues i të drejtës së emigrantë për të marrë pjesë në zgjedhje; ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor, që sollën heqjen e koalicioneve dhe një format flete votimi, janë 5 tipologjitë e shkeljeve sipas PD.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img