Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Rama bën deklaratën: Mos krijoni iluzione, nuk do të ketë goditje në nivele të larta, nëse nuk do të ndodh brenda drejtësisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

ee83ff1fc4354ed3cf33fed76c050c4c

Kryeministri Edi Rama në konferencën e nivelit të lartë AntiKorrupsion ka dhënë mesazhe të forta në lidhje me sistemin në drejtësi.

Kreu i qeverisë e pranoi hapur teksa tha se askush nuk duhet të krijojë iluzione pasi nëse nuk goditet korrupsioni i nivelit të lartë brenda sistemit të drejtësisë, nuk mund të mendohet se kjo do të vlejë dhe për zyrtarët e lartë.

Ndër të tjera Rama tha se Reforma në Drejtësi është një hap kyç në Shqipëri, duke thënë se kjo garanton një të ardhme për fëmijët tanë.

“Më vjen mirë që sot këtu flasim për korrupsionin bazuar me fakte dhe me fakte të nxjerrë në pah në mënyrë të pavarura nga një organizatë për integritetit dhe aftësitë për të gjitha shtetet dhe në vlerësimin e situatës në çdo shtet. Pa diskutim që lufta kundërkorrupisonit është një luftë e gjatë. Korrupsioni është alternative e shtetit kur shteti mungon në shërbimin ndaj qytetarëve kur shteti është i pa disponushëm për të dhënë atyre që secilit i takon dhe kur shteti është i pafuqishëm për të vendosur interesin publik mbi interest të ndryshme private dhe natyrisht dallimi mes vendeve të zhvilluara dhe vëndëve në zhvillim në aspektin e korrupsionit nuk është një dallim mes popujve por një dallim sistemik. Vendet e zhvilluara nuk janë imune ndaj korrupsionit sepse korrupisoni është si djalli që fle brenda tek i gjalli është pjesë e jetës njerzore, por vendet e zhvilluara kanë sisteme të cilat e bëjnë tejet të vështirë korrupisonin dhe janë prova që nuk janë njerzit që korruptojnë por është sistemi që korruptonn njerëzit. Mendoj që lufta kundër korrupisonit në Shqipëri për të ndërtuar siteme ka nisur.

Reforma në Drejtësi është hap kyç në historinë tonë, përtej të gjithë atyre momenteve që brenda të tërës janë momente jo fort inkurajuse e tëra është historike dhe garanci për fëmijët tanë. E ardhmja e një shteti që nesër do të jetë imun nga ajo sëmnundje e korrupisonit. Padiskutim që nëse shohim sot panoramën e aktualitetit në drejtësi është dinamike që ka shumë të bardhë dhe të zezë që janë të dy të theksuara, ka shumë shpres por ka edhe arsye për trishtim. E bardha do të shkoj duke u zgjeruar, por ndërkohë është e domisdoshtem të vihet në një pikë. Gjykatës dhe prokurorë që janë kapur në flagrancë, do të vendosen pas hekurave, mos të kemi iluzion se do të goditet zyrtarë të lartë. Nëse ata tani që po flasim janë duke bërë ndonjë krim në salla gjyqesh në cënim të pronës në radhë të parë. Me idenë që kjo pjesë e jetës ndërkohë që janë aty do të jetë e largët dita kur goditja do të ngjitet më lart kjo është premisa ku duhet të foksohet sipas mendimit tim,”tha Rama.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img