Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
31 %
9.3kmh
0 %
Hën
22 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Rama bën deklaratën e fortë para ministrit gjerman: BE e ka marrë peng Kosovën, qytetarët nuk lejohen të lëvizin lirshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me Ministrin gjerman të Shtetit për Europën, Michael Roth tha se Bashkimi Europian e ka marrë peng Kosovën, duke iu referuar lëvizjes së lirë të qytetarëve në Bashkimin Europian.

Sipas Ramës, kjo është e turpshme, por Shqipëria dhe Kosova nuk kanë se çfarë t’i bëjnë.

“BE e ka marrë peng Kosovën dhe shqiptarët e Kosovës, peng i një loje shahu ku një nga figurat e lojës ka vendosur që atë ushtarë të mbaj peng dhe shqiqtarët e Kosovës të mos lëvizin lirshëm, jo se është i gjithi BE me të njëtin mendim, por se njëri nga figurat e shahut thotë jo, ai ushtari atje në diagonale nuk do të lëvizë. E turpshme, por nuk ke se çfarë i bën. Ajo që ka të bëjë me lëvizjen në kushtet kur të gjithë kemi luftuar për të dalë nga pandemia,ne në Shqipëri ia kemi dalë pasi u lamë vetëm se të tjerët kishin hallin e tyre, nuk është për të fajësuar askënd. Por kush ishte dhe kush është objektivi i parë. Të shpëtojmë jetë njerëzish. Ajo që ne vendosim është ajo që bëjmë ne këtu.Do e mbyll duke thënë ne do bëjmë punën tone çdo ditë e më mirë. Një nga gjërat që ne do të bëjmë më mirë është përpjekja për t’u marrë marrë vesh më mirë me njëri-tjetrin”, tha Rama.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img