Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
19 °
Pre
19 °
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
14 °
E enjte, 23 Mars, 2023

“Raketa në Poloni ra nga Ukraina, por s’është faji i tyre”, flet sekretari i NATO: S’ka indikatorë që Rusia po përgatit sulme ndaj aleancës

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg po flet në një konferencë shtypi pas sulmit raketor ndaj Polonisë që u shënua ditën e djeshme, ku humbën jetën dy persona.

Ai u shpreh se analizat paraprake tregojnë se incidenti është shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase, e cila po mbrohej nga sulmet me raketa të Rusisë.

Sekretari i NATO tha se nuk ka indikatorë që të tregojnë se Rusia po përgatit veprime ushtarake sulmuese kundër NATO-s.

“Më lejoni të jem i qartë, ky nuk është faji i Ukrainës. Rusia mban përgjegjësinë përfundimtare ndërsa vazhdon luftën e saj të paligjshme kundër Ukrainës.

Nuk ka asnjë indikacion se raketa ishte rezultat i një sulmi të qëllimshëm ose se Rusia po përgatit veprime ushtarake sulmuese kundër NATO-s. Aleatët shprehën solidaritetin e tyre me Poloninë dhe“e bënë të qartë se ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje”, tha ai.

Shefi i NATO-s i bëri thirrje Rusisë që të ndalojë këtë luftë të pakuptimtë dhe tha se aleanca qëndron e bashkuar.

 

Më shumë