Hapësire reklamuese

Rajoni

Trajtimi ç’njerëzor për kosovarët në kufirin e Serbisë, Vjosa Osmani drejton gishtin: Vuçiq, përgjegjësi kryesor

Shkruar nga Newsbomb
Trajtimi ç’njerëzor për kosovarët në kufirin e
Vjosa Osmani, presidente e Republikës së Kosovës

Vjosa Osmani ka reaguar për trajtimin që po i bëhet qytetarëve të shtetit të saj në kufirin e Serbisë, një ditë pasi Asambleja votoi anëtarësimin në Këshillin Europian të Kosovës. Presidentja drejton gishtin drejt Aleksandë Vuçiç duke e cilësuar si përgjegjësin e vetëm për këtë situatë të krijuar.

Në kanalet zyrtare të komunikimit, Osmani tregonte se qytetarëve kosovarë u janë konfiskuar dokumentet si dhe janë privuar nga ushqimi. Ajo i bën thirrje homologëve të vet që të reagojnë menjëherë për këtë situatë të pazakontë të krijuar një ditë pas votimit të Kosovës në KiE.

“Serbia po hakmerret ndaj qytetarëve, një ditë pas votimit të KE në PACE, duke mbajtur peng shumë në pikat kufitare, duke i frikësuar, konfiskuar dokumente dhe duke i privuar nga ushqimi. Një njeri është përgjegjës për këtë: Vuçiq. Ashtu siç bëra gjatë gjithë ditës, u bëj thirrje partnerëve tanë për veprim të shpejtë”, shkruante presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese