Hapësire reklamuese

Rajoni

Serbia arreston një shtetas kosovar në Merdarë, ministria e Jashtme njofton shtetet e QUINT

Shkruar nga Newsbomb
Serbia arreston një shtetas kosovar në Merdarë, ministria e
Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Kosovës ka njoftuar shtetet e QUINT-në lidhje me arrestimin e shtetasit kosovar Tefik Mustafa nga autoritetet e Serbisë të shtunën e 1 qershorit në Merdarë.

Ministria e Jashtme sqaroi se ka njoftuar të shtunën për arrestimin Tefik Mustafës nga autoritetet e Serbisë në pikëkalimin kufitar Merdarë, për krime të pretenduara të luftës ndaj popullsisë jo-shqiptare, gjatë luftës në Kosovë më 1999.

Duke kërkuar lirimin e menjëhershëm ministria e Jashtme e Kosovës e quan vendim arbitrar dhe destruktiv dhe ka njoftuar misionet diplomatike të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe të shteteve tjera në Beograd

Gjithashtu ministria i bën thirrje bashkësisë ndërkombëtare të kërkojë përgjegjësi nga shteti serb.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës dënon ashpër ndalimin, arrestimin dhe keqtrajtimin e qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe njëkohësisht i bën thirrje Bashkësisë Ndërkombëtare që të ndërmarrë hapa konkret për lirimin e menjëhershëm të qytetarit z. Tefik Mustafa dhe njëkohësisht të kërkojë përgjegjësi nga shteti serb për këto veprime arbitrare dhe destruktive dhe që bien ndesh me konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. MPJD për këtë arrestim ka njoftuar dhe shtetet e Kuint-it në Kosovë dhe do t’iu mbajë të informuar rreth këtij rasti dhe për çdo informatë të re do t’ju njoftojmë me kohë. Njëkohësisht ftojmë të gjithë qytetarët që mund të ballafaqohen me vështirësi të natyrave të ndryshme gjatë udhëtimit të tyre nëpër Serbi, që të na kontaktojnë në numrin e telefonit: +383 46 51 00 51”, - thuhet në njoftimin e ministrisë.

Për arrestimin e Tefik Mustafës që u arrestua në Merdarë nën dyshimin për ‘krime lufte’, ka reaguar edhe sekretari i Zyrës Ndërlidhëse të Kosovës në Serbi, Fatmir Haxholli.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese