Hapësire reklamuese

Rajoni

Sekuestrohen pasuri me vlerë 2 milionë euro, antimafia italiane godet grupin kriminal shqiptaro-italian

Shkruar nga Newsbomb
Sekuestrohen pasuri me vlerë 2 milionë euro, antimafia italiane godet
Pamje nga sekuestrimi i pasurive

Antimafia e Prokurorisë Publike të Firences në bashkëpunim me ushtarët e Komandës Provinciale Guardia di Finanza kanë ekzekutuar vendimin e dhënë nga Gjykata e Firences për të sekuestruar disa pasuri të një grupi kriminal me bazë në Firence dhe që përbëhej nga shtetas italianë dhe shqiptarë.

 Sekuestrimi synon pasuri që arrijnë vlerën e rreth 2 milionë eurove, të ardhura këto që janë përfituar nga riinvestimi i të ardhurave të grumbulluara nga veprimtaritë kriminale. Ekzekutimi i vendimit ka përfshirë disa provinca si Firence, Napoli dhe Modena.

Objekt i dekretit për sekuestrimin parandalues janë makinat luksoze (dy Ferrari me vlerë 600.000.00 euro), paratë e gatshme për një shumë prej 476.200.00 euro, gjerdanet, byzylykët ari, bizhuteritë dhe aksionet e shoqërisë së dy SH.PK-ve me seli në Firence, pronarë të degës së biznesit të një restoranti dhe një Bar-akullore-kafiteri.

Sekuestrohen pasuri me vlerë 2 milionë euro, antimafia italiane godet
 

Në të njëjtën kohë, në Firence po ekzekutohen dekretet e kërkimit dhe sekuestrimit, të lëshuara nga prokurori publik, ndaj 14 aktiviteteve të tjera ekonomike që u atribuohen të dyshuarve, të cilët, duke shpërdoruar rolin e tyre si drejtorë dhe aksionarë, i kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme financiare kompanitë e tyre.

Rezultatet e aktiviteteve të kryera do të shqyrtohen nga gjyqtari përgjegjës dhe, për rrjedhojë, përgjegjësia e personave që i nënshtrohen hetimeve do të duhet të shqyrtohet në fazat vijuese të procedimit penal. Parimi i mosfajësisë që ekziston në sistemin tonë juridik kërkon që përgjegjësia të konsiderohet e konstatuar vetëm pas ndërhyrjes së një dënimi përfundimtar.

Sekuestrohen pasuri me vlerë 2 milionë euro, antimafia italiane godet
 

Njoftimi i policisë Guardia di Finanza:

Mëngjesin e sotëm Drejtoria e Qarkut Antimafia e Prokurorisë Publike të Firences, me ndihmën e ushtarëve të Komandës Provinciale të Guardia di Finanza të Firences, ekzekutoi dekretin parandalues ​​të dhënë nga gjyqtari për hetimet paraprake të Firences, të nxjerrë si pjesë e veprës penale të procedimit lidhur me një shoqatë kriminale, të përbërë nga shtetas shqiptarë dhe italianë, me qëllim përvetësim të rëndë dhe vetëpastrim, kushtuar blerjes së ambienteve të restorantit në qendrën turistike të qytetit të Firences.

Sekuestrimi synon pasuri me vlerë rreth 2 milionë euro, të ardhura nga përvetësimi dhe rezultat i riinvestimit të të ardhurave të grumbulluara në mënyrë të paligjshme. Ekzekutimi përfshiu provincat e Firences, Napolit dhe Modenës.

Objekt i dekretit për sekuestrimin parandalues ​​janë makinat luksoze (dy Ferrari me vlerë 600.000.00 euro), paratë e gatshme për një shumë prej 476.200.00 euro, gjerdanet, byzylykët ari, bizhuteritë dhe aksionet e shoqërisë së dy SH.PK-ve me seli në Firence, pronarë të degës së biznesit të një restoranti dhe një Bar-akullore-kafiteri.

Në të njëjtën kohë, në Firence po ekzekutohen dekretet e kërkimit dhe sekuestrimit, të lëshuara nga prokurori publik, ndaj 14 aktiviteteve të tjera ekonomike që u atribuohen të dyshuarve, të cilët, duke shpërdoruar rolin e tyre si drejtorë dhe aksionarë, i kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme financiare kompanitë e tyre.

Rezultatet e aktiviteteve të kryera do të shqyrtohen nga gjyqtari përgjegjës dhe, për rrjedhojë, përgjegjësia e personave që i nënshtrohen hetimeve do të duhet të shqyrtohet në fazat vijuese të procedimit penal. Parimi i mosfajësisë që ekziston në sistemin tonë juridik kërkon që përgjegjësia të konsiderohet e konstatuar vetëm pas ndërhyrjes së një dënimi përfundimtar.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese